Prečo vznikajú žilové problémy?

Na vznik žilových problémov má zásadný vplyv dedičnosť. Rozvoj a zhoršenie ťažkostí so žilami však býva podmienené spôsobom života, vekom aj záťažou. Častejšie bývajú postihnuté osoby, ktoré v zamestnaní dlhodobo stoja či akýmkoľvek iným spôsobom preťažujú dolné končatiny.

Predpoklad na vznik žilových problémov majú ľudia s nadmernou hmotnosťou, tehotné ženy a ľudia, ktorí nosia nevhodnú obuv, ktorá znamená pre dolné končatiny zvýšenú námahu.

Základom zdravého žilového systému je dobrá funkcia chlopní v stenách žíl. Tie umožňujú, aby odkysličená krv odtekala smerom hore, napríklad z dolných končatín smerom k srdcu, a naopak, bránia prechodu krvi späť v smere gravitácie.

Chlopne však s pribúdajúcim vekom strácajú svoju pružnosť, otvory v chlopniach sa rozširujú, následkom je postupná stagnácia krvi v žilách. Tým vzniká tlak na cievne steny, dochádza k ich rozširovaniu.

Máte otázky? Opýtajte sa odborníkov.

Služba momentálne nie je dostupná.

Vaše otázky

Otázku zadal/a: Eva Varazsiova • dňa: 10. Oct, 2015 o 09:33

Na rukach aj nohach mam hrubsie zily ako iny,uz v detstve som pracovala aj cinky dvihala,mam 35rok.zily mi napucia aj tlacia od tepla alebo ked nieco malo robim,mala by som stim nastivit doktora?

Otázku zadal/a: Gitka Martinkova • dňa: 8. Feb, 2013 o 12:31

Dobrý den chcela by som sa opytat či môžem cvičit ked mám krčove žily, myslím tym chodit do posilnovne,robit drepy atd.Som po operacii krčovych žíl na oboch nohach som v podstate ešte mlada žena mám len 39 rokov.Krčove žily sa mi,ale znova vratili.Ešte by ma zaujimalo či musim cvičit s kompresnymi pančuškami a či vôbec môžem cvičit.Ďakujem želam pekny den

Otázku zadal/a: Igor Piovarči • dňa: 14. Apr, 2012 o 18:00

Kedy je lepšie nosiť pri kŕčových žilách kompresné pančuchy ? Cez deň, v noci, v kľude, alebo pri pohybe? Ď. I.P.

Na otázku odpovedal/a: Dr.Danko • dňa: 22. Apr, 2012 o 11:46

Idealne je ich mat nosit co najdlhsie pocas dna, je to otazka zvyku. spytajte sa vasho lekara, ktory je presne oboznameny s vasim zdravotnym stavom.