Pásový opar

Vírus, ktorý spôsobuje PÁSOVÝ OPAR, už máte veľmi pravdepodobne vo svojom tele.

Pásový opar je vyvolávaný rovnakým vírusom, ktorý spôsobuje ovčie kiahne. Tento vírus vaše telo nikdy neopustí, zostáva vo vašom nervovom systéme a neskôr sa môže prejaviť ako pásový opar. Viac ako 95 % dospelej populácie prekonalo ovčie kiahne a teda je ohrozených pásovým oparom. 1 z 3 ľudí niekedy v živote ochorie pásovým oparom. V mladom veku je váš imunitný systém natoľko silný, že si nad vírusom udrží kontrolu. S pribúdajúcim vekom váš imunitný systém slabne a pre vírus je ľahšie prelomiť obranu vášho tela. U ľudí nad 50 rokov riziko rozvoja pásového oparu významne rastie. Nie je možné predpovedať, aký závažný priebeh bude mať ochorenie pásovým oparom.

Pásový opar prejavujúci sa vyrážkou sa môže vytvoriť na ľubovoľnom mieste, na ktorom sú nervy spojené s kožou (nervy z miechy sa stretávajú s kožou). Najčastejšie býva postihnutá oblasť pozdĺž jednej strany chrbta, bokov alebo tváre. Vyrážka môže pri pásovom opare trvať až 30 dní. Bolesť sprevádzajúca pásový opar je popisovaná ako ostrá, vystreľujúca a pulzujúca. Priebeh hojenia často sprevádzajú nepríjemné pocity. Vyrážka môže byť aj nezvyčajne citlivá na dotyk. Pásový opar môže byť aj dôvodom pracovnej neschopnosti. Najčastejšou komplikáciou pásového oparu je postherpetická neuralgia. Jedná sa o nervovú bolesť, ktorá môže pretrvávať mesiace alebo roky po zahojení pásového oparu. Riziko postherpetickej neuralgie rastie s vekom.

V nasledujúcom texte nájdete niekoľko otázok, ktoré by vám mohli pomôcť pri rozhovore s lekárom na tému vášho rizika ochorenia pásovým oparom.
1. Mám vírus pásového oparu v tele?
2. Prečo mi po päťdesiatke hrozí väčšie riziko ochorenia pásovým oparom?
3. Existujú aj ďalšie veci, ktoré u mňa môžu riziko zvýšiť?
4. Existujú nejaké komplikácie pásového oparu, ktoré by ma mohli postihnúť?
5. Prečo by som si mal/a robiť starosti kvôli pásovému oparu?
Ak ste prekonali ovčie kiahne, môžete pásovým oparom ochorieť kedykoľvek. Nezáleží na tom, ako zdravý/á sa cítite. Pásový opar môže udrieť vo chvíli, keď to najmenej očakávate.

Vírus, ktorý spôsobuje PÁSOVÝ OPAR, už máte veľmi pravdepodobne vo svojom tele. Opýtajte sa svojho lekára na vaše riziko pásového oparu a možnosti jeho prevencie.

Máte otázky? Opýtajte sa odborníkov.

Služba momentálne nie je dostupná.

Vaše otázky

Otázku zadal/a: jana kučerová • dňa: 24. Aug, 2015 o 13:40

...dobrý deň, ochorela som na pásový opar, bola som na bežnej 3 hodinovej túre a štipol ma na do chrbta nejaký ovad, o 3 dni som tam okrem svrbenia začala pociťovať bolesti, skrátka vyvinul sa ten pásový opar...mohol to byť ako spúšťač? a ešte jedna otázka: lekárka mi n to predpísala aj tekutý púder, môžem to sprchovať? mám to vysypané od soboty, teda 2 dni, hned potom natreté tým púdrom a neviem, či na to môžem púšťať vodu v tomto štádiu? ešte ma to stále veľmi bolí...ďakujem za odpoved...jana kučerová