Očkovacia vakcína
Očkovanie je osvedčená ochrana proti kliešťovej encefalitíde
Hoci sú kliešte maličké, môžu spôsobiť obrovské bolesti hlavy. Stačí, že sa zahryznú do človeka a prenesú na neho vírus kliešťovej encefalitídy. Špecifický protivírusový liek na toto ochorenie doposiaľ neexistuje, môžete sa však pred ním chrániť očkovaním.
Ako sa chrániť proti kliešťovej encefalitíde?
Rýchle odstránenie kliešťa síce môže pomôcť proti borelióze, avšak nezabráni nakazeniu vírusom kliešťovej encefalitídy, na ktoré stačí jednoduché uhryznutie. Preto je najúčinnejšou ochranou prevencia očkovaním. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde sa vykonáva injekčne v základnej schéme v troch dávkach vakcínou určenou buď pre dospelých alebo pre deti.
ČO JE KLIEŠŤ?
Kliešť patrí medzi roztoče a je príbuzný pavúkom. Pre svoje rozmnožovanie potrebuje krv teplokrvných živočíchov. Na hostiteľovi vyhľadáva teplé a vlhké miesta, kde je väčšia pravdepodobnosť mäkkej, tenkej kože. Jeho dve hryzadlá dokážu znecitliviť kožu, takže jej prebodnutie hostiteľ necíti. Zároveň pod kožu zasunie bodavý chobôtik so spätnými háčikmi, ktoré zabraňujú jednoduchému vytiahnutiu kliešťa z rany. Samotné prisatie kliešťa nie je nebezpečné, pokiaľ je kliešť zdravý. Bohužiaľ, kliešť je hostiteľom pôvodcov viacerých veľmi nebezpečných chorôb: lymská borelióza, kliešťová encefalitída či anaplazmóza. Borelióza i anaplazmóza sa dajú liečiť, proti encefalitíde jestvuje účinné očkovanie. Kliešte nakazené kliešťovou encefalitídou sa môžu vyskytovať prakticky na celom Slovensku.
KDE SA VYSKYTUJÚ KLIEŠTE?
Kliešte patria k bežnej faune lesov a parkov Európy, pričom za oblasti s najvyšším výskytom sa všeobecne považuje alpská a karpatská oblasť Strednej Európy, najmä Rakúsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Ukrajina, Rumunsko. Ich prirodzeným prostredím sú zmiešané lesy do výšky približne 800 až 1000 metrov nad morom. Aj keď žijú v lesoch a parkoch, ich miestom výskytu je v prvom rade tráva a nízke porasty, kde číhajú na svoju korisť. Kliešte sú častými obyvateľmi mestských parkov, oblastí pri vodných tokoch a iných lokalít, kde majú potenciálny dostatok teplokrvných hostiteľov (cicavce aj vtáky). Na Slovensku sa nám kliešte rozširujú do oblastí, kde predtým neboli a aj do vyšších nadmorských výšok.
ČO JE KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA?
Kliešťová encefalitída je závažná infekcia mozgu, miechy alebo mozgových obalov, spôsobená vírusom. Tieto vírusy neprenášajú ľudia medzi sebou, ale človek môže ochorieť najčastejšie po uhryznutí kliešťom alebo po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov od zvierat, ktoré boli kliešťovou encefalitídou nakazené (najmä kozy a ovce). Kliešťovú encefalitídu spôsobuje vírus, ktorý prechádza z kliešťa na človeka už pri uhryznutí. Choroba sa objaví po niekoľkých dňoch najprv ako nevoľnosť, bolesť hlavy a ďalšie príznaky podobné chrípkovým ochoreniam. Druhá fáza nastupuje s odstupom, pričom v závažných prípadoch vedie k ochrnutiu, silným bolestiam hlavy, závratom, poruchám reči, strate orientácie a môže spôsobiť aj smrť. Na Slovensku v r. 2013 počet chorých na kliešťovú encefalitídu narástol o takmer 60%2.
Získajte teraz príspevok na očkovanie vo Vašej zdravotnej poisťovni. Bližšie informácie na www.kliest.sk.