Prevencia ochorenia spôsobeného vírusom kliešťovej encefalitídy- FSME-IMMUN

Na stránke www.kliest.sk sa môžete dozvedieť všetky dôležité informácie o klieštovej encefalitíde a o očkovaní a nájdete tam i poradňu lekára. Očkovať sa môžete celoročne. AKO nás chráni očkovanie FSME-IMMUN 0,5 ml Injekčná suspenzia je očkovacia látka, ktorá sa používa na prevenciu ochorenia spôsobeného vírusom kliešťovej encefalitídy pre osoby vo veku najmenej 16 rokov. FSME-IMMUN 0,25 ml Junior Injekčná suspenzia je vhodná pre deti staršie ako 1 rok a mladšie ako 16 rokov. Pôsobením očkovacej látky si telo vytvára svoju vlastnú ochranu (protilátky) pred vírusom. FSME-IMMUN 0,25 ml Junior pre deti od 1 do 16 rokov FSME-IMMUN 0,5 ml pre dospelých Injekčná suspenzia v naplnenej injekčnej striekačke. Očkovacia látka proti kliešťovej encefalitíde (inaktivovaná). Kliešťová encefalitída 1. dávka: ZIMNÉ MESIACE, 2. dávka: 1 – 3 mesiace po 1. dávke, 3. dávka: 5 – 12 mesiacov po 2.dávke. V sezóne aktivity kliešťov je vhodné použiť zrýchlenú očkovaciu schému, kde doba medzi podaním prvej a druhej dávky je skrátená na 2 týždne. Očkovanie: Očkovanie pozostáva zo základného očkovania tromi dávkami očkovacej látky a následného pravidelného preočkovania, prvé preočkovanie po 3 rokoch, ďalšie preočkovania každých 3 – 5 rokov.

Základná očkovacia schéma
1. dávka: čo najskôr, najlepšie v zimnom období
2. dávka: 1 až 3 mesiace po 1. Dávke – dostatočná imunita na nastávajúcu sezónu
3. dávka:
5 až 12 mesiacov po 2. dávke
Poskytuje ochranu až po dobu troch rokov.
Najlepšie je podať prvú a druhú dávku v zime. Je to kvôli tomu, že kliešť začína byť aktívny na jar. Vďaka tomu sa u Vás vyvinie dostatočná ochrana skôr, ako sa začne sezóna kliešťov. Tretia dávka ukončuje základnú očkovaciu schému. Môže sa podať počas leta alebo jesene, len čo uplynie päť mesiacov po druhej dávke, alebo najneskôr pred začiatkom ďalej sezóny kliešťov. Ak medzi 3 dávkami necháte uplynúť príliš veľa času, nemusí sa u Vás dosiahnuť úplná ochrana pred infekciou.
Posilňovacie dávky
Prvú posilňovaciu dávku budete potrebovať po 3 rokoch po tretej dávke. ďalšie posilňovacie dávky sa majú podávať každých 3 až 5 rokov. O očkovaní proti kliešťovej encefalitíde sa informujte u Vášho lekára.
Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku.

Máte otázky? Opýtajte sa odborníkov.

Služba momentálne nie je dostupná.

Vaše otázky

Otázku zadal/a: Jana Liptakova • dňa: 3. Jan, 2012 o 15:07

Dobry den, chcem sa spytat ako je najlepsie ockovat dieta vakcinou FSME Immun ked ma znizenu imunitu, v pribalovom letaku som citala, ze sa mozu podat tri davky po mesiaci a stvrta o 5-9 mesiacov... Je to pravda? Mam tak dat zaockovat svoje dieta? dakujem

Na otázku odpovedal/a: eduinfo.admin • dňa: 18. Jan, 2012 o 15:16

z otazky nie je jasne o ake \\"znizenie imunity \\" u dietata ide. Pokial ma dieta stanovenu diagnozu imunodeficiencie, takyto pacient je pravidelne kontrolovany imunologom a optimalny ockovaci rezim by mal doporucit imunolog. V ostatnych pripadoch by malo očkovanie prebiehat podla klasickej schemy: 1. davka v den 0, 2. davka 1-3 mesiace po 1. davke, 3. davka 5-12 mesiacov po 2 .davke, prva posilnovacia davka za 3. roky, dalsie v 3-5 rocnych intervaloch, pricom plati odporucanie v pribalovej informacii k produktu t.j. Deti s oslabeným imunitným systémom (vrátane detí, ktoré sa podrobujú imunosupresívnej liečbe)- Váš lekár môže zvážiť vykonanie kontroly hladiny protilátok vo Vašej krvi po štyroch týždňoch po druhej dávke a podať ďalšiu dávku, ak sa v tom čase nezistí žiadna imunitná odpoveď. Tretia dávka sa má podať tak, ako bola pôvodne naplánovaná.