Detské zúbky

Dieťa nemá vyvinuté motorické schopnosti tak, aby si zúbky dokázalo čistiť samé. Kefka je skôr predmet hrania a ohrýzavania. Dieťaťu musia zúbky čistiť rodičia. Asi od troch rokov je motorika natoľko vyvinutá, že dieťa si dokáže vyčistiť horizontálnym(vodorovným) pohybom žuvacie plôšky. Jemné krúživé pohyby tak ostanú na rodičoch.

Dočisťovanie je ich úlohou do 6 – 10 roku, v závislosti od schopností dieťaťa vyčistiť si zuby dokonale.

Máte otázky? Opýtajte sa odborníkov.

Služba momentálne nie je dostupná.

Vaše otázky

Otázku zadal/a: LUCIA • dňa: 29. Sep, 2012 o 23:14

Pekny vecer.Moja dcerka bude mat az 11.2 5r a kyve sa jej vrchny predny zubok.Je to normalne?Vraj prve vypadavaju spodne a v neskorosm veku.Dakujem.

Na otázku odpovedal/a: Editor • dňa: 13. Oct, 2012 o 13:27

Dobry den. Od januara smerujte prosim otazky ohladne dentalnych problemov na poradnu spolocnosti curaprox, kde Vam odpovedia priamo spickovi stomatologovia. konkretne na http://www.dentalalarm.sk/portal/stranka/poradna

Otázku zadal/a: Miroslava Birková • dňa: 4. Nov, 2010 o 12:58

Dobrý deň, chcela by som opýtať. Moja dcéra dovršila druhý rok a má len 12zúbkov, prvý jej vyšiel, ked mala 9 mesiacov, začali jej postupne vychádzať, asi od roku a pol jej nevyšiel žiaden zúbok, čo sa týka vitamínov ( vápnika), tak dostáva ho vo forme mlieka Nutrilon, syry, ryby, jogurty, nie je ani náznak toho, že by mal výjsť nejaký zúbok, chýbajú jej očné hore aj dole a dve stoličky hore aj dole,...dakujem za odpoved

Na otázku odpovedal/a: Editor • dňa: 13. Nov, 2010 o 23:08

prosim zaslite svoju otazku na poradnu spolocnosti curaprox, konkretne na http://www.dentalalarm.sk/portal/stranka/poradna

Otázku zadal/a: Magdaléna Kosnovská • dňa: 2. Jun, 2010 o 11:45

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohladom môjho syna či môže navštíviť zubára ak nemá vyrastené ešte všetky zubčeky? Alebo od koľkých rokov sa odporúča prvá prehliadka u zubára?

Otázku zadal/a: Anna Strýčeková • dňa: 1. Feb, 2010 o 13:20

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - existuje aj ústna voda pre deti? Ak áno od akého veku je možné ju používať.
Ďakujem

Na otázku odpovedal/a: MUDr.Andel Pavol • dňa: 14. Feb, 2010 o 17:18

Anna, najlepšia ústna voda pre deti je materské mlieko :) Žiadna ústna voda nezníži riziko kazu, ak si nebudú umývať zuby poriadne kefkou. Rovnako treba dbať na čistenie medzizubných priestorov a vtedy sa stáva ústna voda zbytočnou. Nevidím dôvod nejakú vyhľadávať a kupovať. Ak sa chceš dozvedieť viac o kefkách a produktoch dentálnej hygieny, navštív www.zdravedasna.sk

Otázku zadal/a: Magdaléna Kosnovská • dňa: 1. Feb, 2010 o 08:33

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, aká je najvhodnejšia pasta pre deti? Dakujem

Otázku zadal/a: Magdaléna Kosnovská • dňa: 7. Jan, 2010 o 15:02

Aké sú najvhodnejšie pasty a kefky pre deti? Dnes je na trhu veľmi veľa výrobkov, podľa čoho sa treba riadiť? Dakujem

Otázku zadal/a: marek kochman • dňa: 3. Jan, 2010 o 23:50

Je zapečatenie zubov naozaj účinne proti kazivosti zubov u detí?

Otázku zadal/a: Renáta Strýčeková • dňa: 1. Dec, 2009 o 11:58

Dobrý deň, mojej malej 2 ročnej dcérke umývam zúbky každý deň 1-2x. Aj napriek tomu sa jej na korienkoch zúbkov tvorí žltý povlak. Čo s tým?

Otázku zadal/a: Jana Kozová • dňa: 1. Dec, 2009 o 09:36

dobry den, chcela by som sa opytat co vlastne poskodzuje detske zubky. moja dcera ma 3 roky a zhruba 6 kazov. kojena bola 2,5 roka a umyva si zubky kazdy den 2x.neje ani vela sladkosti. moze to byt dedicne? ani ja ani manzel nemame dobre zuby.

Otázku zadal/a: peta beczova • dňa: 1. Dec, 2009 o 01:06

rada by som sa opytala ci na zubkom detskym vadí aj um,umele mlieko,kedze je sladkaste,dakujem

Otázku zadal/a: Monika Staňova • dňa: 30. Nov, 2009 o 20:12

zaujimalo by ma kedy je najlepsie ist s dietatom 1x na preventivnu prehliadku k stomatologovi.

Na otázku odpovedal/a: MUDr. Andel • dňa: 6. Jan, 2010 o 11:28

Prvú návštevu by malo dieťa absolvovať vlastne ako 3 mesačné ešte v tele matky. Tá by sa mala od lekára dozvedieť, čo v prvých mesiacoch života treba zabezpečiť, aby zuby boli zdravé. Prvá skutočná návšteva by mala byť asi v 2 rokoch. V podstate ide len o odbúranie strachu, o počítanie zúbkov, poučenie o strave, o čistení.... Prvá návšteva by v žiadnom prípade nemala byť pre bolesť. Ak dieťa niečo bolí a ešte ho poučí niektoré iné dieťa.....to býva potom zložité. Úplne výborné je, ak prvé návštevy sú v ambulancii dentálnych hygieničiek. Tie si s deťmi rozumejú skutočne veľmi dobre.

Otázku zadal/a: ivana savkova • dňa: 9. Nov, 2009 o 12:30

Može sa škrabka na jazyk používať aj u detí?Ďakujem.

Na otázku odpovedal/a: MUDr. Pavol Andel • dňa: 26. Nov, 2009 o 08:28

Môže, ale nie je to štandardne nutné - je skôr vhodným doplnkom pri ochorení horných dýchacích ciest, resp. odporúčaným doplnkom ústnej starostivosti u fajčiarov a ľudí so zlým dychom.

Otázku zadal/a: mária savkova • dňa: 5. Nov, 2009 o 10:34

Od koľkých rokov by si mohlo vedieť dieťa umývať zuby samo?

Na otázku odpovedal/a: MUDr. Pavol Andel • dňa: 14. Nov, 2009 o 20:46

Už pri prihlásení prvých zúbkov je dobré dieťaťku zaobstarať vlastnú malú kefku. Výhodou je, že keď sú prerezané len predné zúbky, dajú sa veľmi ľahko a šetrne čistiť. Vhodné je, ak rodičia umývajú deťom zúbky zhruba do troch rokov, potom sa už deťom zlepšuje motorika a zúbky si môžu umývať samé, avšak vždy za pomoci rodičov, ktorí dočistia, čo treba. Do šiestich rokov by to už mali úplne zvládnuť sami a rodičia potom už len dohliadajú na čistenie a kontrolujú prípadné zmeny na zúbkoch.

Otázku zadal/a: ivana kochmanova • dňa: 5. Nov, 2009 o 10:33

Chcem sa spýtať,aká zubná kefka a zubná pasta je najvhodnejšia pre 9 ročné dieťa?

Na otázku odpovedal/a: PharmDr. Danko • dňa: 14. Nov, 2009 o 20:42

Skuste detske zubne kefky Curaprox a akukolvek detsku zubnu pastu, kazde dieta preferuje inu.

Otázku zadal/a: Elena Machovičová • dňa: 1. Sep, 2009 o 09:46

Dobrý deň, chcem sa opýtať na čistenie zúbkov v detských zariadeniach konkrétne ide o jasle, kde si rodičia prajú "čistiť zúbky" deťom vo veku 1 - 3 rokov. Opatrovateľky v týchto zariadeniach nemjú čas na vyčistenie zúbkov každému dieťaťu individuálne, takže sa to často končí obhrýzaním kefky deťmi a vylievaním vody z pohára na zem, takže hrozia navyše úrazy pošmyknutím na klzkej podlahe. Má nejaký význam takéto "čistenie" alebo je lepšie počkať v detských zsriadeniach do 3 rokov dieťaťa?

Na otázku odpovedal/a: MUDr.Andel • dňa: 22. Sep, 2009 o 07:31

Aj takéto čistenie má svoj význam. Je smutné, že na jednu z dôležitých činností nie je priestor, záujem či čas. Ak však venuješ dostatok pozornosti čisteniu doma, nemusíš sa báť vzniku kazov. Ten za tých pár hodín v škôlke nevznikne.

Otázku zadal/a: Gabriela Košnárová • dňa: 20. Aug, 2009 o 06:08

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať,ako zistím,či moje dieťa používa správnu zubnú kefku?Či nieje moc veľká,alebo malá.Koľko druhov zubných kefiek Curaprox existuje a ako zvoliť tú správnu?Ďakujem

Na otázku odpovedal/a: MUDr.Andel • dňa: 22. Sep, 2009 o 07:33

Musí byť makká a hustá. Čím má menšiu pracovnú hlavičku tým lepšie. Ja do 4. roku odporúčam curakid -ku potom do 6. roku sensitive young a od 6. roku curaprox 5460 - ku.