Čaká Vás operácia?

Wobenzym Urýchluje hojenie, skracuje cas liečby

Kedy začať Wobenzym užívať?
Najlepší účinok dosiahneme, ak zahájime podpornú liečbu Wobenzymom čo najskôr po operácii, samozrejme po predchádzajúcej konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Zo začiatku sa podáva vyššia dávka 3x7 až 3x10 dražé Wobenzymu denne, ktorá sa postupne znižuje podľa účinku liečby a hojení rany na 3x5, maximálne na 3x3 dražé denne. Celkovú dennú dávku je pritom možné rozdeliť na dve časti, ktoré sa potom užívajú ráno a večer. Príklad: namiesto 3x5 dražé denne možno užívať 2x10 dražé za deň. Liečba Wobenzymom je vždy súčasťou celkovej starostlivosti o pooperačnú ranu.
Aké balenie kúpiť?
Na zahojenie rany po ľahkých a stredne ťažkých operáciách s pomocou Wobenzymu spravidla stačí zakúpiť stredne veľké balenie s 200 dražé. Po závažnejších zákrokoch je vhodné veľké balenie s 800 dražé pre dlhodobejšie užívanie. Wobenzym je nutné užívať nalačno v dostatočnom odstupe od jedla – to znamená aspoň pol hodiny pred jedlom a najmenej dve hodiny po poslednom jedle. Nerozhryznuté tablety treba výdatne zapiť 200 ml tekutiny (voda, čaj, minerálka).
Nesprávne užívanie znižuje účinok lieku!

Kto z nás sa už niekedy neporanil? Pri bežnej činnosti v domácnosti, v záhrade, na pracovisku alebo pri športe? Rovnaká rana v podstate sprevádza aj každú operáciu. Rozdiel je len v tom, že k poúrazovej rane spravidla dochádza náhodou, zatiaľ čo rana po operácii vzniká nevyhnutným zásahom lekára do organizmu v snahe pomôcť pacientovi.
Každá operácia je vedomým poranením
Z tohto pohľadu je každá operácia úmyselne prevedeným poranením za účelom nápravy vzniknutého
problému. Spôsobí ranu, poškodí tkanivo, zničí niektoré cievy a vyburcuje náš imunitný systém k ohraničeniu, vyčisteniu a napraveniu škody. Rozhodujúcu úlohu pritom hrá zápal.
To, čo pacienta po operácii trápi najviac, je opuch, zápal a bolesť.

Zápal je prirodzenou reakciou organizmu
Zápal sám o sebe nie je nič zlé, naopak, patrí k základným nástrojom našej imunity. Jeho cieľom je
obrana proti škodlivinám, ktoré prenikli do rany a tiež obnova poškodených tkanív. Podieľajú sa na ňom faktory, zaisťujúce zrážanie krvi, cievny a lymfatický systém a najrôznejšie zložky imunity. Ideálne je, keď sa poškodenie a jeho následky zvládnu čo najrýchlejšie, keď zápal prebehne ako akútna reakcia a bez následkov odznie.
Prečo sa niekomu rany hoja dlhšie?
Rýchlosť hojenia do značnej miery záleží od rozsahu samotnej rany – dlhšie bude trvať zahojenie výmeny bedrového kĺbu ako napr. rany po vytrhnutí zubu u lekára. Navyše sa každý z nás hojí inak. K poruchám hojenia prispievajú cievne choroby (ateroskleróza, chronická žilová nedostatočnosť), ale tiež
nedostatočná funkcia lymfatického systému. Rany sa všeobecne horšie hoja s pribúdajúcim vekom. Obzvlášť intenzívne trápi tento problém chorých na cukrovku, nevyhýba sa ale ani mladším ľuďom v produktívnom veku.
Pozor na možné komplikácie!
Pooperačné rany obvykle sprevádzajú opuchy, krvné výrony a podliatiny, ktoré môžu spomaľovať hojenie a sú tiež jednou z príčin bolesti. Závažnou komplikáciou rany bývajú rôzne infekcie, ktoré sa do nej môžu dostať – potom je väčšinou nevyhnutné nasadiť antibiotiká. Každá rana sa hojí jazvou.
Pre výsledný kozmetický efekt operácie by mala byť pooperačná jazva čo možno najmenšia. To je veľmi dôležité predovšetkým pri plastických operáciách.

Máte otázky? Opýtajte sa odborníkov.

Služba momentálne nie je dostupná.

Vaše otázky

Otázku zadal/a: miroslava • dňa: 20. Mar, 2015 o 21:22

Dobrí deň, prosím Vás chcela by som sa spýtať čaká ma operácia mam polypy na maternici a idem aj nataké prečistenie môžem začať užívať wobenzym 3 dni pred operáciou a potom aj po operácii? Vopred Vám dakujem za skorú odpoved.S pozdravom Miroslava.

Otázku zadal/a: Vanda Jurčova • dňa: 14. Nov, 2014 o 12:15

Dobrý deň!
Manžel je t.č. po druhej operácii odtrhnutej sietnice.
Zaujímalo by ma,či je vhodné užívať wobenzim, nakoľko viem, že môže podporiť krvácanie.
Za odpoveď ďakujem
Jurčová

Otázku zadal/a: gondova • dňa: 19. Mar, 2012 o 07:52

dobry den, mama je pred operativnym zakrokom odstranenia maternice diagnostikovanej ako maligna dobre diferencovana..mozno nasadit uz pred zakrokom ako podporu wobenzym?vdaka

Na otázku odpovedal/a: Dr.Dzoba • dňa: 21. Mar, 2012 o 09:07

Vážená paní Gondová, podávání Wobenzymu před operací i po ní by mělo být vždy prokonzultováno s operatérem nebo ošetřujícím lékařem!!! Pokud se Wobenzymu užívá už před operací je nezbytné ho vysadit 3 dny před operací. Může totiž - sice velmi mírně - ale může ovlivnit srážení krve.

Otázku zadal/a: Janka Korcová • dňa: 5. Oct, 2009 o 09:58

Dobrý deň,čaká ma výmena bedrového kľbu a mám veľký strach,bojím sa aj obyčajného odberu krvi.Viem,že človek sa skôr uzdravuje,ked je v pohode,no ja určite nie som.Operáciu mám o 8 mesiacov a už teraz nie som v pohode.Ked to poviem lekárom,len sa mi smejú,že všetci to prežili,tak prečo nie ja,ale nerozkážem si.V duchu spisujem závet a lúčim sa s rodinou...asi to robia aj tie negatívne správy v našom zdravotníctve,alebo neviem,proste mám veľký strach....prosím pomôžete? Dovidenia,dakujem Janka