Flector EP Náplasť

Bolesť svalov, kĺbov, chrbta

Silný liek na bolesť, zápal a opuch.
- pôsobí priamo v mieste bolesti
- liečivo sa z náplasti postupne uvoľňuje
- nie je návykový.

Flector EP náplasť je určená na lokálne ošetrenie traumaticky zapríčinených bolestí a zápalov šliach, svalov, väzov horných a dolných končatín ako sú natiahnutie, podvrtnutie, pomliaždenie.
- Natiahnutie svalu alebo šľachy vzniká v dôsledku preťaženia. Prejavuje sa náhlou ostrou bolesťou, prípadne aj opuchom.
- Podvrtnutie členku alebo zápästia. Dochádza k natiahnutiu väzov a poškodeniu mäkkých tkanív. Prejavuje sa bolesťou, opuchom a vznikom hematómu (modriny).
- Pomliaždenie je podpovrchové zranenie spôsobené prudkým nárazom. Poškodené tkanivo je bolestivé, na dotyk teplejšie a často s modrinou.

Vaše otázky

[1] peter • 6. Aug, 2009 o 05:32

Dobry den, možem použivat konsku masť i ked som alergik? dakujem

Editor • 16. Sep, 2009 o 13:52

Dobrý deň. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že konskú masť môžete kľudne užívať tak, ako každý iný človek...To, že ste alergik neznamená, že budete alergický aj na konskú masť. Najlepším riešením pre Vás ale bude, ak si v lekárni vypýtate vzorku, k dispozícii sú vzorky hrejivej aj chladivej konskej maste. Tú si natriete na malú plochu pokožky, najlepšie na predlaktie, a uvidíte, či Vás bude alergizovať. Záleží totiž na tom, či ste alergický na niektorú zo zložiek tej-ktorej masti, a tých je tam požehnane, keďže obsahuje až 25 bylín.

[2] Jan Bocko • 6. Aug, 2009 o 08:19

Dobry den, pozuivam vase priravky uz niekolko mesiacov a som s nimi natolko spokojny, ze uz som nahradil zubne kefky rodinych prislusnikov vasimi… Chcel by som sa spytat, ci je nutne kupovat detom do 3 rokov specialnu detsku zubnu pastu, ak ano tak preco?

MUDr. Pavol Andel • 11. Aug, 2009 o 05:14

Nie je . Slina obsahuje dostatok fluoridových i ostatných iónov, ktoré vyzdvihujú výrobcovia zubných pást. Ide len o to, že remineralizácia ( oprava skloviny) môže nastať len ak je povrch zubu čistý. Preto je dôležitejšia kefka, ako pasta. Zvýšený prísun napr. fluoridov môže zmierniť agresivitu kyslého prostredia a znížiť riziko vzniku kazu ale pri nedostatočnom odstraňovaní plaku to má význam len na tých častiach (plochách) zubov, ktoré sa kazia najmenej . U detí treba rovnako myslieť na hygienu medzizubných priestorov (najma ak sú nahusto uložené) začať sa dá po inštruktáži napr.fosspickom.

[3] Martina • 6. Aug, 2009 o 08:20

možem používať prípravok na chudnutie keď kojím? Ďakujem

PharmDr. Ivan Procházka • 6. Aug, 2009 o 08:09

V prvom rade by bolo dobré vedieť aké lieky na chudnutie potrebujete užívať. Ak ich beriete iba kvoli štíhlejšej postave, v takom prípade tieto lieky, alebo potravinove doplňky nedoporučujem užívať. Ak chcete byť štíhlá, a mať “peknú postavu” nechajte to až na čas po porode. V tehotenstve sa nedopuručujú rozne diéty a podobné trápenie organizmu. Teraz skor dajte telu to čo si samé žiada. Ak lieky na chudnutie užívate zo zdravotných dovodov, je potrebne vediet aké problémy máte a ake lieky konkrétne užívate. Či je ten liek pre Vás životne doležitý, alebo či ho možete na určitú dobu vysadiť. Povedzme aspoň na prvý trimester. S pozdravom PharmDr. Ivan Procházka

[4] jozef • 6. Aug, 2009 o 08:21

da sa varixinal uzivat aj pri kojeni? dakujem

Dr. Mastíková • 16. Sep, 2009 o 14:03

Dobry den, pokial Vam pripravok vyslovene nedoporucil lekar na zaklade Vasich vysledkov, pockajte s užívaním do doby ked prestanete kojiť.

[5] simon • 6. Aug, 2009 o 08:21

dobry den. mozem uzivat homeopatika ked beriem antibiotika ?
dakujem

MUDr. Jana Mrázová • 6. Aug, 2009 o 08:11

Áno, homeopatické lieky sa môžu užívať so všetkými liekmi klasickej medicíny (teda aj s antibiotikami), pretože pôsobia na iných úrovniach organizmu. Homeopatické a klasické lieky sa navzájom neoslabujú vo svojom účinku a v niektorých prípadoch je ich kombinácia veľmi prospešná. S pozdravom MUDr. Jana Mrázová

[6] Jozef • 6. Aug, 2009 o 08:22

dobry den, moze uzivanie orfirilu 600 ovplyvnit astmu a alergiu? Dakujem

PharmDr. Ladislav Černý • 6. Aug, 2009 o 08:12

Dobry den, alergiu a astmu može ovplyvňovať viacej faktorov. Pokial uzivate viacej liekov a pocitujete po nasadeni noveho lieku nove priznaky, obratte sa na Vasho ošetrujuceho lekara, ktory ma prehlad o vsetkych liekoch ktoré užívate.

[7] Editor • 6. Aug, 2009 o 10:01

Dobry den, ked sa mi nahodou pokazi hadicka z manzety, kde viem dostat novu? dakujem

PharmDr. Andrej Belaj • 6. Aug, 2009 o 12:54

Dobry den hadicku z manzety Vam vymenia v mieste predaja tlakomeru, alebo sa obratte priamo na výrobcu.

[8] Jaroslav Nekoranec • 18. Aug, 2009 o 11:04

V niektorych mediach uvadzaju ze niektore zubne pasty mozu sposobovat aftu? je to naozaj pravda?

MUDr. Pavol Andel • 7. Jan, 2010 o 14:47

Látka ktorá dokáže narušiť prirodzenú ochrannú bariéru slizníc a dokonca sa cez sliznice vstrebáva a ukladá v tele je SLS (sódium lauryl sulfát).Jednou z príčin vzniku áft je práve poškodenie povrchu slizníc a narušenie ich prirodzenej rovnováhy. Preto pasty obsahujúce SLS sa na vzniku áft podieľajú. Ůdaj o zložení pasty sa žiaľ objavuje len na krabičkách, na samotných tubách často chýba.

[9] natalia • 18. Aug, 2009 o 16:36

Dobry den, ked sa natrem pripravkom Cellulitis zvysi ucinnost ked si natrete miesta obviazem stahovacim obvazom? dakujem

Mgr.Černý • 16. Sep, 2009 o 13:55

Dobry den, v pripade aplikacie stahovacieho obvazu sa naopak znizi absorpcia učinnych latok z masti.

[10] Gabriela Košnárová • 20. Aug, 2009 o 06:08

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať,ako zistím,či moje dieťa používa správnu zubnú kefku?Či nieje moc veľká,alebo malá.Koľko druhov zubných kefiek Curaprox existuje a ako zvoliť tú správnu?Ďakujem

MUDr.Andel • 22. Sep, 2009 o 06:33

Musí byť makká a hustá. Čím má menšiu pracovnú hlavičku tým lepšie. Ja do 4. roku odporúčam curakid -ku potom do 6. roku sensitive young a od 6. roku curaprox 5460 - ku.

[11] Gabriela Košnárová • 20. Aug, 2009 o 06:13

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať,akú zubnú kefku zvoliť,keď mi krvácajú ďasná.Kúpila som si už aj mäkkú,ale mala som pocit,že mi zuby dobre nevyčistila,aj keď som ich čistila dlhší čas.Ďakujem

MUDr.Andel • 22. Sep, 2009 o 06:37

Kefka nedokáže zabrániť krvácaniu ak je zápal lokalizovaný medzi zubami ( vo vačšine prípadov je to tak) vtedy musíme pridať medzizubnú kefku. Rovnako nepomôže ak je na zuboch zubný kameň. Ten treba profesionálne odstrániť, inak sa zápalu nezbavíš. Ak máš zuby dôkladne vyčistené (lekárom,alebo hygieničkou) na udržanie tohoto stavu stačí makká kefka. Zubný povlak je makký a aj keď sa to nezdá čistí perfektne a nepoškodzuje zuby ani ďasná.

[12] Eva Tabaková • 26. Aug, 2009 o 15:41

Dobrý deň,kolkokrát denne je potrebné si umyvať zuby. Musia sa zuby umyvať aj po jedle. vďaka

MUDr.Andel • 22. Sep, 2009 o 06:30

Ak si ich raz denne umyješ dôkladne ( aj medzizubný priestor), tak ti kaz ani parodontitída nevzniknú. Ideálne je čistenie pred spaním. Nemusí byť po jedle.

[13] Dušan Švihra • 31. Aug, 2009 o 16:29

Dobrý deň, ak zaočkujem ročné dieťa, neoslabí to jeho imunitu ?
Ďakujem za odpoveď.

Dr. Šintajová • 16. Sep, 2009 o 16:53

Dobrý deň, pokiaľ plánujete dieťa očkovať, vedie Vás k tomu nejaký dôvod. Nenapísali ste o aký druh očkovania ide, každopádne Vám na otázku odpovie najlepšie Váš pediater, ktorý má kompletnú zdravotnú dokumentáciu Vášho dieťaťa.

[14] Elena Machovičová • 1. Sep, 2009 o 09:46

Dobrý deň, chcem sa opýtať na čistenie zúbkov v detských zariadeniach konkrétne ide o jasle, kde si rodičia prajú "čistiť zúbky" deťom vo veku 1 - 3 rokov. Opatrovateľky v týchto zariadeniach nemjú čas na vyčistenie zúbkov každému dieťaťu individuálne, takže sa to často končí obhrýzaním kefky deťmi a vylievaním vody z pohára na zem, takže hrozia navyše úrazy pošmyknutím na klzkej podlahe. Má nejaký význam takéto "čistenie" alebo je lepšie počkať v detských zsriadeniach do 3 rokov dieťaťa?

MUDr.Andel • 22. Sep, 2009 o 06:31

Aj takéto čistenie má svoj význam. Je smutné, že na jednu z dôležitých činností nie je priestor, záujem či čas. Ak však venuješ dostatok pozornosti čisteniu doma, nemusíš sa báť vzniku kazov. Ten za tých pár hodín v škôlke nevznikne.

[15] Mária Plachá • 1. Sep, 2009 o 10:38

Dobrý deń. môže sa ešte škola prihlásiť na návštevu zubnej hliadky? Ďakujem

PharmDr. Andrej Belaj • 1. Sep, 2009 o 15:07

Dobry den prajem. Otázku preposielam priamo na organizátora akcie - spoločnosť CURADEN Slovakia.( http://www.zdravedasna.sk/o-nas ). Pokial je to možné, určite Vás budú organizátori kontaktovat

[16] Zuzana Šupová • 1. Sep, 2009 o 10:42

Dobrý deń. Chcem sa opýtať na darovanie pupočníkovej krvi. Jedná sa konkrétne o nemocnicu vo Zvolene, kde plánujem na svet priviesť svoje bábatko. Krv si nechcem nechať odložiť, skôr by som ju darovala detičkám, ktoré ju teraz potrebujú. Som pravidelným darcom krvy a aj tehotenské výsledky odberov mam dobré. Ako mám dalej postupovať? Ďakujem Zuzana

PharmDr. Andrej Belaj • 1. Sep, 2009 o 15:17

Dobry den prajem. Zmrazeniu pupočníkovej krvi sa venuje Centrum pupočníkových transplantátov. Radi Vám zodpovedia na Vaše otázky Bezplatná infolinka počas pracovných dní v čase od 8:00 do 19:00 hod.: 0800 11 12 33 Pevná linka: 02 / 5930 0190

[17] Monika Bellová • 2. Sep, 2009 o 14:41

Dobrý deň,
už dlhšiu dobu si čistím zuby zubnou kefkou Curaprox, odporučená mi bola kefka s najmenším počtom štetín (1560). Zuby mám vyčistené skvele, ale ešte stále (hoci nie často) mi krvácajú ďasná. Nie je pre ďasná táto kefka príliš tvrdá? Nebolo by lepšie zvoliť skôr kefku s vyšším počtom štetín? Je v takomto prípade dôležitý aj správny výber zubnej pasty?
Za odpoveď ďakujem.

MUDr.Andel • 22. Sep, 2009 o 06:35

Problém určite nie je v kefke, ani v paste. Súhlasím, že treba prejsť na makšiu verziu kefky, ale krvácanie ti pomôže odstrániť len čistenie medzizubných priestorov. Ak ti lekár, alebo hygienička pomôže vybrať správnu medzizubnú kefku a budeš ju týždeň pravidelne používať, zápal úplne vyliečiš. po odstránení zápalu sa stratí aj krvácanie.

[18] Sádecká Eva • 3. Sep, 2009 o 11:32

Dobrý deň, chem sa spýtať ´používam mäkkú zubnú kefku a zubnú pastu parodonntax, napriek tomu mám problém s krvácaním dasien, zubný kaz som nemala už najmenej päť rokov, ale neviem sa zbaviť krvácajúcich dasien,mama mala paradontozu mpže byť toto ochorenie dedeičné?

MUDr.Andel • 7. Jan, 2010 o 18:00

Ak namáš na zuboch zubný kameň ani iné povlaky tak je za krvácanie pravdepodobne zodpovedný zápal medzi zubami. V tomto priestore sa začína najčastejšie aj parodontitída ktorá nie je dedičná. Je len výsledok nepoužívania medzizubných kefiek, ktoré čistia zuby tam, kde sa bežná kefka nedostane. Ich denné používanie ti odstráni zápal a zachráni zuby. Poraď sa s dentálnou hygieničkou.

[19] Igor • 4. Sep, 2009 o 10:35

Dobry den, moze sa vyskytovat zriedkave krvacanie z dasien aj bez zapalu dasien?

MUDr.Andel • 22. Sep, 2009 o 06:38

Môže, ak ho mechanicky poraníte :) Zdravé ďasno bez zápalu nekrváca.

[20] Alino Moroc • 6. Sep, 2009 o 09:05

mam otezku ohladne zubov, pred pol rokom mi museli vytrhnut 6 vpravo dole 7 a 8 este je aj ked s blombov ,zubar klasik ma prehovaral na obrusenie 5 bez kazu a blomby a na mostik , niekde som cital o inplantate nie je to lepsie a trvanlivejsie aj ked podstatne drahsie riesenie? ako treba postupovat dakujem

MUDr.Andel • 22. Sep, 2009 o 06:27

Bez vyšetrenia ti neviem dať odpoveď. Implantát je určite jedno z riešení, ale či je vhodné ..... ? Nezabúdaj aj na to, že ak si prišiel pre zlú hygienu o zuby, z rovnakého dôvodu môžeš prísť aj o implantát. Takže skôr ako budeš riešiť náhradu zubov skús zmeniť svoj prístup k čisteniu.

[21] hana hajnalova • 6. Sep, 2009 o 10:13

Navstivila som celustnu ortopedku a ta mi oznamila ze mam uzke sanky a 7mm predkus. Ak by som chcela strojcek je potrebne vytrhnut 4zuby. Je to naozaj potrebne?

MUDr.Andel • 22. Sep, 2009 o 06:29

Bez vyšetrenia ti neviem dať odpoveď. Extrakcie zubov v takomto prípade je jedna z možností. Iná je rozšírenie čeľuste a ďalšia je po vyrovnaní zubov posunúť sánku dopredu operačne. Je to príliš komplikované a bez RTG snímiek a modelov čeľustí ti naozaj neodpoviem. S pozdravom

[22] Editor • 8. Sep, 2009 o 08:36

Dobrý deň, pri menštruácií a aj pred nou asi 1týždeň mám strašne bolesti brucha, a tiež ma bolí hlava, mám veľké brucho.Ako by ste mi mohli pomôcť talbletky mi nezaberajú. ďakujem jaroslava

MUDr. Šabo • 21. Sep, 2009 o 18:49

Dobry den, podle uvedených potíží by se mohlo jednat o premestruační syndrom, který má mnoho podob a mnoho možností léčení.Nevím,kolik má pacientka let,má - li nějakou antikoncepci a pod...Určitě, ať navstíví gynekologa, zda je vhodná hormonální léčba, nebo může zkusit homeopatika / folliculinum a luteinum/, nebo harmonisační čajové smesi.

[23] Andrea • 8. Sep, 2009 o 11:50

Dobrý deň!

V ambulancii mi brali krv kvôli vyšetreniu štítnej žľazy. Vo výsledkoch mám uvedené TSH 5,3mlU/l. Som objednaná na enokrinologické vyšetrenie, ale chcela som vedieť, čo tá zvýšená hodnota vlastne predstavuje. Ďakujem za odpoveď.

Editor • 16. Sep, 2009 o 17:07

Vyšetrenie TSH je jedným z najcitlivejších parametrov pre posúdenie funkcie štítnej žľazy. Používa sa ako vyhľadávací test. Rozpätie hodnôt sa mierne líši pri jednotlivých laboratóriách v závislosti od metodiky, ktorá sa používa pri vyšetrení, udáva sa 0,4 až 4 mlU/l. Hodnoty sa posudzujú vzhľadom na iné hormóny, predovšetkým k FT4 a FT3. Kedže neuvádzate tieto hodnoty nevieme Vám odpovedať. Endokrinolog ktoreho navštívite bude mat všetky Vaše vysledky.

[24] Andrea Čurajová • 9. Sep, 2009 o 12:32

Sme 5- členná rodina a už dlhší čas používame zubné kefky Curaprox. Kupujeme balenie za zvýhodnenú cenu s troma kusmi zubných kefiek. Máme však často problém s tým, že pri výmene kefiek sa stretnú v pohári dve rovnaké farby a potom si ich deti mýlia. A ešte keď prídu príbuzní s rovnakými kefkami, je z toho hotový chaos. Chcem sa preto opýtať, či sa nebude rozširovať farebná škála zubných kefiek Curaprox? Ďakujem. Čurajová

Curaden Slovakia • 10. Sep, 2009 o 09:12

Pekny den, dakujeme za Vasu otazku, sme radi, ze ste s nasimi vyrobkami spokojni. Farebna skala rady CS 5460 je momentalne rozsirena na 36 farieb, tieto najdete a mozete si konkretne farby objednat na www.zdravedasna.sk V ramci trojbalenia su ale dostupne len tri farby - v sucasnosti nemame informaciu, ze by sa toto malo zmenit.

[25] peter • 10. Sep, 2009 o 14:31

Dobry den,
chcel by som sa vediet ci Ovosan ma delkarovane učinky aj pri rakovine prsnika, alebo je odporucany niverzalne pre vsetky onkologicke choroby?
Dakujem
Peter

MUDr. Dzian • 10. Sep, 2009 o 14:20

Dobry den, pripravok Ovosan je doporucovany ako doplnok liecby pri onkologickych ochoreniach. Ucinok preparatu je na zaklade experimentov overeny na niektorych typoch nadorov, karcinom prsnika tam patri, taktiez pacientky s tymto ochorenim su sledovane v ceskej republike v studii, nateraz s pozitivnym efektom. Ci je univerzalny sa neda povedat, kazde nadorove ochorenie je ine, a aj populacie nadorovych buniek vramci jedneho nadoru su ine a inak reaguju na liecbu. Prinos preparatu je podla poslednych zaverov v ucinku imunostimulacnom a bunky regeneracnom, co je pri nadorovom ochoreni velmi podstatne. Takze ho pacientke s karcinomom prsnika mozno doporucit. S pozdravom

[26] Aufrichtova Zuzana, Ing.arch. • 11. Sep, 2009 o 10:35

Je nutné čistenie medzizubných priestorov pomocou kefiek, pokiaľ mi zuby rastú príliš husto pri sebe a mam problem medzi ne dostat aj dentalnu niť?
Dakujem.

MUDr.Andel • 22. Sep, 2009 o 06:25

Je dôležité, aby bol medzizubný priestor denne čistený. Kefka je pohodlnejšia a rýchlejšia ako komplikované čistenie niťou. Ale tam kde sa kefka nedostane je dobrá aj niť. Len si u dentálnej hygieničky overte, či ju používate správne.

[27] Jozef • 11. Sep, 2009 o 13:22

Dobrý deň, aké lieky na tlak by som mal brat, keď mám metabolicky syndróm ? Ďakujem

MUDr.Mandovec • 16. Sep, 2009 o 17:21

Najlepšia cesta, ako zabrániť inzulínovej rezistencii alebo ju znížiť, je udržiavať si zdravú hmotnosť, konzumovať zdravé potraviny a byť aktívny. Ak máte nadváhu, obmedzením energetického príjmu si môžete znížiť telesnú hmotnosť o 5 až 10 %. Vplyv stravy na metabolický efekt je nezávislý na strate hmotnosti a je zjavné, že stredozemská strava a strava bohatá na omega-3-mastné kyseliny s dlhým reťazcom (bohaté zastúpená v rybách) alebo celozrnné cereálie znižuje riziko metabolického syndrómu. Primeraná fyzická aktivita najmenej 30 minút denne je taktiež účinná – tak teda radšej choďte pešo ako výťahom, nepoužívajte diaľkový ovládač, stojte namiesto sedenia kdekoľvek je to možné, prejdite sa do práce pešo. Pokiaľ sa jedná o antihypertenzíva, niektoré štúdie ukázali na priaznivý vplyv niektorých centrálne pôsobiacich. Na posúdenie vhodného antihypertenzíva pre Vás je potrebné oboznámiť sa s Vaším komplexným zdravotným stavom.

[28] Ing. Milan Gradoš • 14. Sep, 2009 o 08:38

Dobrý deň,
prosím vás o radu, lebo už pár mesiacov sa trápim s opakovaným zápalom ramenného klbu. Vystriedal som už Fastum-gel, Voltaren-tablety a medzi tým aj obstreky u odborného lekára. Všetko mi v prvý moment prinieslo úľavu avšak bolesť a predpokladám, že aj zápal sa mi vracia. Je ešte nejaký príravok, ktorý by ste mi mohli odporučiť.
PS: som 41 ročný muž, bez alergie na nejaký prípravok.

Editor • 15. Sep, 2009 o 11:56

Dobrý deň, všetko čo ste absolvovali doteraz je len dobre. Vo Vašom prípade by som doporučoval ešte pridať enzymovú terapiu. Na trhu je hlavne Wobenzym, a Phlogenzym. Tieto produkty je potrebné užívať dlhšiu dobu, to znamená aspoň 4-6 tyždňov nepretržite. Ako doplnok by som navrhol ešte klbnú výživu. Tu je na výber veľké množstvo potravinových doplnkov, ako aj liekov na predpis. Ďalej by bolo vhodné poznať Vaš zdravotný stav, z čoho daný problém vznikol, či z nadmernej námahy, podchladenia, klimatizácie..., a tomu prisposobiť svoju životosprávu a ďaľšiu liečbu. S pozdravom

[29] Ing. Milan Gradoš • 14. Sep, 2009 o 08:45

Prosím vás o radu.
Náš syn(8 rokov) podľa záveru odborníka má popraskané chrupavky na pätách. Lekár síce neodporučal žiadnu podpornú liečbu, ale moja manželka sa dozvedela o prípravku "detké kalcium" od firmy Tiens. Neviem či s tým máte skúsenosti, ale keďže sa jedná o prípravok tzv. čínskej medicíny vyrábaný z kostí mladých teliat, rád by som poznal váš názor na užívanie tohto prípravku. Nechcel by som dieťaťu ublížiť.

Ďakujem

Mgr.Černý • 12. Nov, 2009 o 19:22

Prosime o zasielani otazok k produktom uvedenym na stranke. Produkt ktory spominate nepoznam. Skuste sa informovat v lekarni na produkty s glukosaminom a chondroitinom.

[30] Samuel • 14. Sep, 2009 o 14:53

Dobrý deň.
Mám taký menší diskrétny problém. Na vnútornej strane stehna takmer tesne pri pohlavnom orgáne mám znamienko. Dneska pri holení týchto partií som si pravdepodobne zarezal do znamienka, pretože z neho vyšla krv. Chcem sa spýtať, či to môže mať nejaký negatívny vplyv na moje zdravie - teda "porezané znamienko". Mám 19 rokov a je mi neprijemne chodit s problemami podobneho intimneho charakteru k doktorovi smile (viem, že zdravie je to najdôležitejšie a nemám prečo sa hanbiť ale aj tak sa neviem prinútiť). ďakujem za vašu odpoveď.

Mgr.Černý • 21. Sep, 2009 o 18:45

Dobry den, kedze neuvadzate o aky druh znamienka sa jedna, rozhodne by ste mali navstivit kozneho lekara. Pokial sa vam to stava opakovane, poradte sa s nim o moznosti odstranenia znamienka.

[31] Valova Beata • 17. Sep, 2009 o 15:41

Dobry den.mam 5rocneho syna a je trosku hyperaktivny.Nasa lekarka nam odporucila Sedaliu na jeho ukludnenie aby nebol velmi ubehany.Inak je to velmi sikovny chlapcek ved uz cita a pise a celkom aj poslucha len neposedi a nema na nic cas.V noci spi kludne ani zo zaspavanim nema problemy.CHcem sa opytat ci Sedalia je v jeho pripade vhodna alebo by sme potrebovali nieco ine.Za odpoved vopred dakujem.

MUDr. Jana Mrázová • 21. Sep, 2009 o 18:37

Dobrý deň, liek SEDALIA je určený na nervozitu a poruchy spánku v detskom veku. V určitých prípadoch sa dá použiť aj na hyperaktivitu detí. V tomto prípade sa podáva 1 odmerka (5 ml) 1x denne, najlepšie ráno. V prípade, že efekt lieku nebude dostatočný, je nutný individuálny pohovor za účelom určenia individuálnej homeopatickej liečby.

[32] maroš • 22. Sep, 2009 o 09:11

Zdravím!po masturbácii ma bolelo pravý semenník a niečo nad ním tiež bolelo - na dotyk citlivý cca celý miešok . Bolelo ma tiež podbruško na pravej strane. Za po pár hodnách ma to prešlo. Masturbácia trvala takú hodinku a viac. Čo to môže byť? je to niečo vážne? Asi pred 3-4mi rokmi som bol operovaný na varixi rezali mi to naľavo nad panisom . A ešte jedna vec , v semene mávam priesvitné želatinové hrčky . Ďakujem

MUDr. Varga • 27. Sep, 2009 o 17:56

Dobry den Maroš, po hodinovej aktivite ktorú spomínate je to prirodzené, pokiaľ sa problem nevyskytuje často. Čo sa týka konzistencie ejakulátu sa takisto nejedna o niečo neobvykle. Každopádne by ste mali navštíviť odborneho lekara.

[33] Dominika Pňačková • 22. Sep, 2009 o 11:48

Dobrý deň,
už dlhé roky ma trápi ekzém na rukách.Pravdepodobne to mám dedičné, pretože moja mama ho má tiež.
Kedysi sa mi tvorili na rukách malé pluzgieriky, ktoré svrbeli a mokvali. Teraz mám ruky skôr veľmi suché až mi praská koža, tiež to veľmi svrbí. Všimla som si, že najhorišie to je ak "pracujem" s nejakou zeleninou, napr. zemiaky, kapusta, karfiol...
Liečim sa u kožnej lekárky, vyskúšala som už rôzne maste (elokom,beloderm...a iné), ale zakaždým sa mi to vráti. Dokonca po použití niektorích mastí ma koža štípala.
Chcela by som vedieť, či mi viete poradiť. A či sú tie bylinkové maste naozaj učinné.
Dakujem
S pozradom D. Pňačková

Herbamedicus • 23. Sep, 2009 o 09:47

Dobrý den, ohledně dotazu paní Pňačkové můžeme jen poradit, aby si vyzkoušela přípravek Dermorevital. Nelze ale nanášet na pokožku, která je popraskaná do krve, přípravek obsahuje menthol, mohlo by ji to velice štípat a pálit. Vzorky by měly být k dostání ve většině lékárnách na Slovensku, pokud by byl ale s dostupností problém, ať se obrátí na naše slovenské obchodní zástupce – OBRA SK, s.r.o., Vrbovská cesta 43, 921 01 Piešťany, tel.:033/7913 011. Věřím, že ji náš produkt alespoň trochu pomůže.

[34] Katarina Michelova • 1. Oct, 2009 o 08:00

Chcela by som sa opýtat, z čoho môže 1 ročnému synovi vznikat silný zápach v puse, aj keď mu 3x denne čistím zúbky.
dakujem za odpoved.
katka

MUDr. Pavol Andel • 9. Oct, 2013 o 18:40

Nemusí to byť len problém zubov a odporúčam odborné vyšetrenie

[35] Gabriela • 1. Oct, 2009 o 08:13

Dobry den, chcela by som sa opytat, ake velke mozu byt krvne straty pri menstruacii. Zda sa mi totiz, ze krvacam dost vela. Kupila som si menstruacny poharik a vyslo mi, ze prvy den som odchytila 35,5 ml a druhy den 47 ml krvy (resp. menstruacne tekutiny), dalsie dni to bolo uz ovela menej. Je to v poriadku, alebo je to vela? Dakujem za odpoved.

[36] Gabriela • 1. Oct, 2009 o 08:17

Dobry den, chcem sa opytat, ake velke krvne straty mozu byt pri menstruacii. Kupila som si menstruacny poharik a zapisovala som si, kolko krvi som odchytila. Prvy den mi vyslo 35,5 ml a druhy den 47 ml. Dalsie dni to bolo uz ovela menej. Je to v poriadku, alebo je to vela? Dakujem za odpoved.

[37] Maria • 1. Oct, 2009 o 08:24

Dobry den. Rada by som sa dozvedela nejake informacie ohladom diety po vybrani hrubeho creva. Mamicka mala rakovinu hrubeho creva, bola na operacii, kde jej ho vybrali aj s kusom tenkeho creva, ale nema vyvod. Zial, ma metastazy aj na peceni, ale kedze schudla 26 kil a je velmi zoslabnuta, nenasadili zatial ziadnu chemoterapiu ani inu liecbu. Kedze nam kazdy radi nieco ine (ci mame alebo nemame davat rozne vitaminove doplnky, ovsenne vlocky, cucoriedky, ...), rada by som vedela nejaky odborny nazor (kedze pan doktor sa vyjadril:'Ved nech je, co jej chuti.'). Dakujem.

[38] Katka Čavajdova • 1. Oct, 2009 o 11:50

Dobrý den, chcela by som sa spýtat na pretrvavajuce bolesti v oblasti praveho bedroveho klbu.
Som po 3 mesiace sekcii a mam pocit, ze mam pri bedrovomklbe hrcku ako oriesok odvtedy ako mi tam pichali injekcie. Pocas dna sa mi casto stava ze ma tam picha, doslova nemozem ano chodit, co je dost tazke kedze mam dve male deticky.
vopred vdaka za radu. katka

[39] Jana Kohútová • 1. Oct, 2009 o 12:23

Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadne čistenia zubov múdrosti. Vyrastajú mi veľmi pomaly a nerovnomerne, sú na mieste, kde sa len veľmi ťažko dostanem kefkou (používam Curaprox 5460). Cítim, že mi tam ostávajú zaseknuté zvyšky jedla. Neplánuje sa vyvinúť kefka menších rozmerov? Viem, že kazivosť týchto zubov je hlavne v tom, že sú nesprávne čistené, ale ja by som potrebovala kefku iných rozmerov, aby som sa tam dostala.
Ďakujem za odpoveď.

[40] Monika • 1. Oct, 2009 o 14:40

Dobry den chcela som sa opytat,co moze byt pricinou, ze moj syn vzdy ked ma horucku alebo je nachladnuty, jemu citit aceton z ust.Je to len v pripadoch,ked nie je uplne zdravy, ale zapach acetonu je vtedy silny. Corobit v takych pripadoch,ako tomu prdist, resp. eliminovat?


Dakujem

[41] gmork • 1. Oct, 2009 o 20:56

Chcem sa vás opýtať, či a kedy hrozí nakazenie pri kontakte s clovekom nakazenym Hepatitídou C. Na co si treba davat pozor v spolocnej domacnosti? Ako uchranit manzelku od nakazenia?

[42] Richard • 1. Oct, 2009 o 21:53

Dobry den.
Mam niekolko otazok:
1. Je pravda, ze probioticke jogurty (a celkovo probiotika) pomahaju pri alergiach, aj ked netrpite potravinovou, ale pelovou alergiou? (lebo vraj 80% imunitneho systemu je v hrubom creve)
2. Probioticke jogurty vraj stracaju casom svoju kvalitu a ked jete jogurt pred koncom zaruky, tak v nom uz ziadne probiotika nie su.
3. Ma actimel podobne ucinky ako probiotika v jogurtoch? Pripadne, co je lepsie pre deti. Odporuca sa Actimel aj pre dvojrocne deti?
4. Straca aj actimel casom svoje prospesne latky?
Dakujem.

[43] Zuzana Martincová • 1. Oct, 2009 o 23:48

Dobrý večer. chcela by som sa spýtať, či sa môžu tieto kompresívne pančuchy nosiť aj na noc, keďže cítim, že mi pomáhajú??

Maxis Medica • 12. Oct, 2009 o 08:07

Kompresívne pancuchy sa nosia iba behom dna, v noci nie. V noci noha odpociva, nie je zatazena, preto nie je kompresia potrebna. V noci sa nosi jedine ulcer kit, co je system na liecbu vredov predkolenia, co ale predpokladam nebude vas prípad. Pancuchy treba navliect hned rano, ako vstanete, aby ste predisli opuchom a bolestiam koncatiny.

[44] Josef • 2. Oct, 2009 o 13:46

Dobrý deň, našu malú dcérku veľmi nafukuje a preto sa chcem opýtať, či je pravda, že karfiol a brokolica nenafukujú, keď sa jedia iba hlavičky a nie aj hlúbiky a že nenafukujú ani strukoviny, pokiaľ sa na noc namočia do vody, ktorá sa potom zleje. Ďakujem za odpoveď.

[45] Janka Korcová • 5. Oct, 2009 o 09:58

Dobrý deň,čaká ma výmena bedrového kľbu a mám veľký strach,bojím sa aj obyčajného odberu krvi.Viem,že človek sa skôr uzdravuje,ked je v pohode,no ja určite nie som.Operáciu mám o 8 mesiacov a už teraz nie som v pohode.Ked to poviem lekárom,len sa mi smejú,že všetci to prežili,tak prečo nie ja,ale nerozkážem si.V duchu spisujem závet a lúčim sa s rodinou...asi to robia aj tie negatívne správy v našom zdravotníctve,alebo neviem,proste mám veľký strach....prosím pomôžete? Dovidenia,dakujem Janka

[46] lenkacor • 5. Oct, 2009 o 10:55

dobrý den,chcela by som sa opýtat ako je to s očkovaním proti chrípke u pacientov liečených kortikoidmi/medrol 16mg denne/.ako kontraindikáciu som ho v príbal.letáčiku pri vakcíne nenašla,čítala som že sa nedoporučuje kvoli zníženej tvorbe protilátok.dakujem

[47] darius • 5. Oct, 2009 o 10:56

mám 12 rokov a chcem sa opýtat ako je to s používaním zubných nití a medzizubných kefiek u detí?doporučujú sa?

MUDr. Pavol Andel • 27. Apr, 2013 o 17:40

Vrelo :) inak vzniknú kazy. V 12.rokoch sa už hodia aj kefky , len by ich mala vybrať dentálna hygienička a naučiť s nimi zachádzať. U menších detí sa s úspechom používa floss pick - šablička s napnutou niťkou. Nájdeš na www.zdravedasna.sk

[48] christian • 5. Oct, 2009 o 11:00

dobrý den,počul som o tzv.pečatení zubov/stoličiek/u detí.ako sa táto metoda vykonáva,uhrádza niečo poistovna.je to niečo iné ako flouridizácia,ktorá sa vykonáva 2-krát ročne pri preventivnej prehliadke?dakujem.ch.č.

MUDr. Pavol Andel • 9. Nov, 2009 o 11:38

Pečatenie je výborná pomoc zubom, ktoré majú prirodzene ( geneticky) hlboké ryhy na žuvacích plôškach. Vlákna kefky pri čistení nemusia dosiahnuť až na ich dno a tak vznikajú kazy aj na zuboch, ktorých majiteľ sa o ne stará :) Pečatenie je vlastne zaliatie rýh do roviny, ktorá je plochá a ľahko prístupná čisteniu. Musí sa urobiť tak, aby pod pečaťou neostali zhluky baktérií, či začínajúci kaz, inak vzniku škôd nezabránime, skôr ich uľahčíme :( Poisťovňa ipečatenie neprepláca a treba sa naň objednať. Nie na všetky zuby je pečatenie vhodné a nato je lekár aby vedel, kde je pečatenie nutné, kde zbytočné :)

[49] zoltancor • 5. Oct, 2009 o 11:34

chcem sa opýtat aké homeopatiká by boli vhodné pri bolesti klbov a svalov po športe.syn hrá aktívne hokej/10ročný/dakujem.

Dr.Kallova • 17. Oct, 2009 o 08:38

na bolesti svalov a klbov odporucame u sportovcov liek Traumeel tablety na celkovu liecbu. Tablety sa uzivaju rozpustenim pod jazykom. Lokalne na postihnute miesto natierat Traumeel mast.

[50] Jana Majbová • 5. Oct, 2009 o 12:39

Dobrý deň,
tiež mám dieťa s podozrením na astmu.Má 5r.
Je toto ochorenie zvládnuteľné keď sa podchytí v rannom veku?
Naozaj tak veľmi pomáha more a hory?Nie je to len na tú chvíľu kým tam dieťa skutočne je?
Ďakujem za odpoveď.
Jana Majbová

[51] Jana Majbová • 5. Oct, 2009 o 12:45

Dobrý deň.

Je tento balzam vhodný na denné použitie(resp.dlhodobejšie) alebo len pri problémoch lokálne?
-je vhodný na mastnú pleť?
-je vhodný pod make-up?

Ďakujem
Majbová

Editor • 13. Oct, 2009 o 20:12

DermoRevital je možné používať dlhodobo, nie je tu žiadne obmedzenie. Pod make-up by sme ho neodporúčali, obsahuje menthol, takže aj pri aplikácii na tvár je nutné vyvarovať sa okoliu očí. Je vhodný aj na mastnú pleť, resp. pre všetky typy pleti.

[52] ivana kochmanova • 5. Oct, 2009 o 16:08

Čím sa odlišuje zubná kefka Curaprox od ostatných kefiek?

Curaden Slovakia • 12. Oct, 2009 o 06:21

Bezné kefky, ktoré su dostupné na trhu maju cca 500 stetiniek. Curaprox 1560(nasa najtvdsia kefka) ma 1560 stetin. Cislo na kefke urcuje pocet stetiniek. Cim je kefka hustejsia, tym je jemnejsia a setrnejsia voci dasnam a zubnej sklovine. Takisto je ovela efektivnejsia v odstranovani zubného plaku. Ako priklad Vam uvediem uplne bezny pripad z kuchynského prostredia. Predstavte si, ze zubny povlak je ako rozsypana muka na dlazke. Ked si vezmete riedku metlu, jednak budete musiet zametat dlhsie, pretoze jednym tahom nezametiete vsetko naraz a jednak casto opakujucim sa zametanim takouto(riedkou a tvrdou) metlou by ste casom vydrali v dlazke ryhy. Presne taky isty efekt maju tvrdé a riedke zubné kefky na nasu zubnu sklovinu a dasnové(m\"akké) tkanivo. Nasa najmaksia zubna kefka ma 5460 stetin a po spominanom vysvetleni vyplyva, ze je pre cistenie zubov najlesia. Pokial ale niekto pouzival pred kefkou Curaprox tvrdu kefku, je potrebné zacat s 1560 stetinovou kefkou, postupne po troch mesiacoch prejst na 3960 az nakoniec k 5460, pretoze priamy prechod z tvrdej kefky môze mat za nasledok rychle opotrebovanie CURAPROX kefky a to kvôli tomu, ze ste boli navyknuty na tvrdu kefku a druhym dôsledkom môze byt pocit zle vycistenych zubov. Zubny plak je vsak makky, na jeho odstranenie nepotrebujeme tlak, potrebujeme hustu a jemnu zubnu kefku. Dakujeme za otazku. S pozdravom kolekt´iv CURADEN Slovakia

[53] ivana savková • 5. Oct, 2009 o 16:11

Na trhu je veľké množstvo probiotik,ako si mám zvoliť tie správne?Je medzi nimi nejaký rozdiel?

Dr.Kuniakova • 13. Oct, 2009 o 20:10

Každý prípravok obsahujúci probiotiká by mal spĺňať niekoľko základných požiadaviek. Mal by mať za sebou dôkladný výskum jednotlivých probiotických kmeňov (ich konkrétnych vlákien), ktoré sú jeho súčasťou. Tento výskum je zárukou toho, že sa preštudujú vlastnosti daného mikroorganizmu (netoxicita, nepatogénnosť), jeho bezpečnosť a vplyv na ľudský organizmus. Každá dávka musí obsahovať dostatok životaschopných baktérií (min.109cfu), ktoré pri dodržaní podmienok skladovania musia byť schopné dostať sa na miesto svojho určenia a aktívne pôsobiť v zažívacom trakte. Probiotické baktérie musia byť schopné kolonizovať črevnú sliznicu a pôsobiť antagonisticky na patogénnu flóru. Podmienkou je aj ich genetická stabilita rovnako ako stabilita pri priemyselnom spracovaní. Štúdium probiotík v posledných rokoch postúpilo opäť dopredu a najnovšie skúsenosti dokazujú, že efekt probiotík je možné zvýšiť (posilniť) pridaním prebiotík do zmesi. Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravy s priaznivým efektom na hostiteľa tým, že selektívne stimulujú rast a aktivitu určitých druhov baktérií (probiotík) v hrubom čreve. Patria sem predovšetkým nízkopolymérne cukry ako fruktooligosacharidy, inulín, galaktooligosacharidy a izomaltooligosacharidy, ktoré, ak sú súčasťou probiotického prípravku, slúžia ako „potrava“ pre probiotiká a zlepšujú ich rast a funkcie v čreve. Takýto kombinovaný prípravok sa nazýva synbiotikum. Najnovšou tendenciou je kombinovanie probiotických kultúr s určitou biologicky aktívnou látkou, ktorá je v kombinácii s probiotikami schopná zabezpečiť komplexnú starostlivosť o zdravie čriev s prepojením na niektoré mechanizmy podporujúce posilnenie organizmu. Takéto produkty sa nazývajú potencované probiotiká.

[54] mária savková • 5. Oct, 2009 o 16:14

Má význam užívať nejaké vitamínové preparáty pri zápale-krvácaní ďasien?Ak áno,aké?

MUDr. Pavol Andel • 12. Oct, 2009 o 21:29

V podstate nemá. Príčina zápalu je v baktériách nalepených na zuboch v blízkosti ďasien. Ak by sme ich aj niečím polievali, alebo boli na tabletkách, v okamžiku ich vysadenia máme problém spať. Kefka to rieši bez chémie :)

[55] marek kochman • 5. Oct, 2009 o 16:16

Od koľkých rokov je možné podávať Wobenzym deťom?

MUDr. Marta Honzíková • 7. Oct, 2009 o 15:27

Oficiálně jsou věkem, odkdy je možné dětem podávat pevné lékové formy, 3 roky. Někteří pediatři ovšem Wobenzym doporučují i u dětí mladších, záleží na tom, zda je dítě schopné polknout celá dražé. Vyjímečně, doporučují i podávání drcených dražé, což ovšem není postup lege artis, protože při tomto způsobu podání dochází k porušení acidorezistentního obalu dražé. Bývá to obvykle v situacích, kdy už byly bez úspěchu vyčerpány běžně doporučované léčebné postupy při recidivujících zánětech dýchacích cest u dětí. Vždy je třeba dodržet doporučované odstupy od jídla – alespoň půl hodiny před jídlem a ne dříve než za 2 hodiny po posledním předcházejícím jídle, a lék vydatně zapít. U dětí není přípustné přidávat tyto přípravky do jídla nebo je zapíjet nápoji s obsahem mléka.

[56] Katarína Makuková • 10. Oct, 2009 o 11:14

Je správne kupovať prípravky proti psorióze (vraj na pírodnej báze) uvedené z letákov priamo v lekárni, alebo sa treba poradiť aj s lekárom, ktorý však uprednosňuje lieky spôsobujúce aj hormonálne zmeny?

Mgr.Černý • 12. Oct, 2009 o 06:35

Z otazky nie je jasne o aky produkt sa jedna a takisto neuvadzate rozsah ochorenia, preto nie je mozne Vam jednoznacne odpovedat. Konzultujte to priamo s lekarnikom v uvedenej lekarni a navstivte i dermatologa.

[57] Stanislava Adamčíková • 11. Oct, 2009 o 18:34

ja by som sa chcela spýtať či je na trhu aj detská zubná kefka Curaprox.

Curaden Slovakia • 13. Oct, 2009 o 16:34

Na trhu je viacero kefiek Curaprox pre deti. Mozete si ich prezriet na www.zdravedasna.sk/obchod/katalog/pre-deti

[58] E. Daubnerová • 12. Oct, 2009 o 05:52

Dobrý deň, chcem sa opýtať mám 21 rokov a už pracujem mám v takomto prípade ešte nárok na detského lekára ?

Editor • 10. Nov, 2009 o 05:58

Ked uz pracujete, narok na detskeho lekara nemate, navstivte praktickeho lekara.

[59] Henrieta Juríková • 12. Oct, 2009 o 18:17

Dobrý deň, son 39 ročná žena, nebývam chorá ale mám problémy s kosťami, bolí ma chrbát, krčná chrbtica a teraz pribudla bolesť päti, členkou a všetkých kĺbou na rukách. Aj keď som pochodila lekárov, každý mi nato dal len lieky utlmujúce bolesť. Moje problémy pretrvávajú už päť rokov, na bolesť si pomaly zvykám. Počula som o enzymoterapii, ževraj mi môžu všetky problémy ustúpiť kúpením si produktu Wobenzym. Je to možné?Ďakujem za odpoveď. Henrieta Juríková, Nitra

MUDr. Marta Honzíková • 26. Nov, 2009 o 09:38

Wobenzym je jistě vhodný pro podpůrnou léčbu nejrůznějších problémů s pohybovým aparátem, ale ve vašem případě vidím jako prvořadé najít příčinu vašich obtíží. Bylo by vhodné celkové vyšetření zaměřené zejména na zánětlivé parametry. Vzhledem k věku, ve kterém vaše obtíže začaly a vzhledem k tomu, že udáváte bolesti drobných kloubů na rukách (pokud tomu dobře rozumím), bylo by vhodné vyšetření u revmatologa – mohlo by se jednat o revmatoidní artritidu Mělo by se také vyloučit, zda jste neprodělala boreliózu.

[60] Marta Hanusová • 12. Oct, 2009 o 21:00

mohli by ste mi odporučiť druh kefky curaprox na čistenie zubnej náhrady?

Curaden Slovakia • 13. Oct, 2009 o 20:13

Na čistenie zubnej protézy máme v ponuke kefku na protezu so špirálou CURAPROX BDC 150 v bielej farbe alebo BDC 152 v mätovej farbe. Je to vynikajuca patentovaná kefka, ktrorá sa stará o všetky vnútorné a vonkajšie plochy vdaka OMEGA tvarovanej špirálovitej kefke, ktorá čistí tažko prístupné vnútorné plochy protézy a na druhej strane husté štetinky na čistenie vonkajších plôch. Link na vyrobky na starostlivost o protezu: http://www.zdravedasna.sk/obchod/katalog/starostlivost-o-protezy

[61] Adela Jurenková • 14. Oct, 2009 o 15:10

Dobrý deň, môj priatel trpí ulceróznou kolitídou. Lekár mu nenasadil žiadnu špeciálnu dietu, preto ma zaujíma či strava má nejaky vplyv na túto chorobu, či su vyslovene zakazane určité pokrmy, pripadne by ma zaujímalo, čo sa odporúča konzumovať za daných okolností.Vopred dakujem za odpoved.

Editor • 21. Mar, 2011 o 21:11

Nejen pro prevenci, ale i zlepšení celkového stavu postiženého se doporučuje konzumovat dostatek zeleniny v průběhu celého dne (nejlépe v několika malých porcích denně) – může být syrová, vařená i napařená. Vyřaďte ze stravy veškeré sladkosti a nezakysané mléčné produkty a nahraďte je výrobky sójovými. Snažte se také do stravy zahrnout více ryb jako zdroj nenasycených tuků a kvalitních bílkovin. Pokud onemocnění dospělo do akutní fáze, omezte pevnou složku stravy a jezte pouze měkkou stravu, popř. jídlo konzumujte rozmixované. Vyhýbejte se především nestravitelné vláknině, která může mechanicky poškodit sliznici tlustého střeva (otruby, obiloviny apod.) a konzumaci alkoholu a kouření. Z doplňků stravy zařaďte \"zdravé\" bakterie (Acidophillus) a B komplex, který má protistresové účinky. I užívání omega-3 kyselin (rybí tuk), které jsou silně protizánětlivé, a vitamínu C může podpořit celkovou léčbu.

[62] dada karasová • 17. Oct, 2009 o 14:25

mám 10 r. syna, ktorý je pod dohľadom alergológa a užíva lieky na celoročnú alergiu.staloral, ecosal a ecobek, cezeru, do nosa nasonex. musím povedať, že jeho problém s príliš častým kýchaním,nádchou mu to krásne vyriešilo, je i menej často chorý, ale i tak keď naňho ide nejaké to alergické prechladnutie(nemá kašel, nemá silnú nádchu(len má vyštípane ústa a má silné nutkanie si ich olizovať, lebo neznesie na nich nič mastné napr. jelení loj/a tvrdí, že ho všetko moc štípe.Máva to červené a vyštípané okolo celých pier a nad i pod nimi cca 3-4 mm nad.boli sme i na kožnom, tam nám predpísali Fucidin ale ten sa má dávať len 1x denne a to je málo, on si potom tú stratenú vlhkosť pier nahrádza nadmerným olizovaním a vtedy si to ešte viac zhorší.
Je vhodný ako podporný doplnkový liek používať RHIALLERGY?alebo nejaké iné homeopatikum vzhľadom na jeho vek?

dakujem Dada

MUDr. Jana Mrázová • 17. Nov, 2009 o 13:09

Dobrý deň, Rhinallergy je liekom na prejavy alergie (kýchanie, svbrbeniem podnebia, vodnatý výtok z nosa, štípanie, svrbenie a pálenie očí a pod.). Dá sa bez problémov kombinovať s klasickými liekmi a je vhodné ho spočiatku pridať ku klasickej liečbe. Čo sa týka suchých pier a okolia nosa, je vhodné potierať tieto miesta masťou CICADERMA, ktorá má hojivé účinky a zabraňuje nadmernému vysušovaniu kože a slizníc.

[63] vierka homzova • 22. Oct, 2009 o 21:20

dobry den. chcela by som sa spytat ohladne paradentozy. je pravda, ze to zacina od zubnej kosti? je pravda , ze pasta je ako prevencia druhorada? da sa to nejak v tom stadiu zastavit ked je uz kost napadnuta? dakujem

[64] Tatiana • 26. Oct, 2009 o 14:10

Akú tvrdosť kefky by som mala používať? Mám 21 rokov a moje zuby sú viacmenej zdravé, teda bez kazov a podobných defektov na zuboch. Za odpoveď vopred ďakujem.

Curaden Slovakia • 28. Oct, 2009 o 18:04

Bezné kefky, ktoré su dostupné na trhu maju cca 500 stetiniek. Curaprox 1560(nasa najtvdsia kefka) ma 1560 stetin. Cislo na kefke urcuje pocet stetiniek. Cim je kefka hustejsia, tym je jemnejsia a setrnejsia voci dasnam a zubnej sklovine. Takisto je ovela efektivnejsia v odstranovani zubného plaku. Ako priklad Vam uvediem uplne bezny pripad z kuchynského prostredia. Predstavte si, ze zubny povlak je ako rozsypana muka na dlazke. Ked si vezmete riedku metlu, jednak budete musiet zametat dlhsie, pretoze jednym tahom nezametiete vsetko naraz a jednak casto opakujucim sa zametanim takouto(riedkou a tvrdou) metlou by ste casom vydrali v dlazke ryhy. Presne taky isty efekt maju tvrdé a riedke zubné kefky na nasu zubnu sklovinu a dasnové(m\\"akké) tkanivo. Nasa najmaksia zubna kefka ma 5460 stetin a po spominanom vysvetleni vyplyva, ze je pre cistenie zubov najlesia. Pokial ale niekto pouzival pred kefkou Curaprox tvrdu kefku, je potrebné zacat s 1560 stetinovou kefkou, postupne po troch mesiacoch prejst na 3960 az nakoniec k 5460, pretoze priamy prechod z tvrdej kefky môze mat za nasledok rychle opotrebovanie CURAPROX kefky a to kvôli tomu, ze ste boli navyknuty na tvrdu kefku a druhym dôsledkom môze byt pocit zle vycistenych zubov. Zubny plak je vsak makky, na jeho odstranenie nepotrebujeme tlak, potrebujeme hustu a jemnu zubnu kefku. Dakujeme za otazku. S pozdravom kolekt´iv CURADEN Slovakia

[65] Jozef Čierny • 1. Nov, 2009 o 15:44

Dobrý deň, mám krčové žiliy a zvažujem operáciu, chcem sa opýtať či sa zákork robí pod narkozou ?

[66] Štefan Smarkoň • 1. Nov, 2009 o 16:03

Mám celulitídu a zaujmalo by ma aké krémy su aj pre mužov?

[67] Eva Panulinová • 2. Nov, 2009 o 14:42

Obcas (niekedy viackrat za den, niekedy sa objavi raz za tyzden..)pocitujem mykanie laveho ocneho viecka. Je to priznak nejakeho zdravotneho problemu?

[68] Viera Voskarova • 2. Nov, 2009 o 20:28

dobry den,
mam alergiu na travy a palinu obyc.,mam tiez udrzovaciu liecbu staloral.avsak v sezone kvitnutia ma celkom neochrani.ked mi je zle mam si dat zodac alebo cetirizine sandoz,ale po nich mam hroznu unavu a ospalost.je rhinalergy vhodny pre mna? mozem ho nahradit za spominane lieky? moze sa uzivat spolu s udrziavacou liecbou staloral?
dakujem

MUDr. Jana Mrázová • 17. Nov, 2009 o 15:12

Dobrý deň, Rhinallergy je liekom na prejavy alergie (kýchanie, svbrbeniem podnebia, vodnatý výtok z nosa, štípanie, svrbenie a pálenie očí a pod.). Dá sa bez problémov kombinovať s klasickými liekmi a je vhodné ho spočiatku pridať ku klasickej liečbe. Čo sa týka suchých pier a okolia nosa, je vhodné potierať tieto miesta masťou CICADERMA, ktorá má hojivé účinky a zabraňuje nadmernému vysušovaniu kože a slizníc.

[69] Eva Striebliková • 3. Nov, 2009 o 22:50

Dobrý deň,
ako dlho pred cestou je optimálne začať užívať Varixinal s cieľom predísť možným komplikáciam počas dlhého letu?

PharmDr. Duriancik • 17. Nov, 2009 o 15:17

Lieky na vase problemy sa uzivaju dlhodobo. Pokial su spominane problemy vaznejsie, mali by ste navstivit cievneho doktora. Obvykle sa pri terapii medikamenty kombinuju s kompresnymi pancuchami. Mozete si o nich precitat v brozure o kompresnych pancuchach.

[70] kveta kosicka • 4. Nov, 2009 o 12:19

Dobry den, prosim Vas o laskavu odpoved na moju otazku, resp. pre mojho syna, ktory zije momoriadne hektickym zivotom, ma 24 rokov a z toho prac. nasadenia vyplyvaju vsetky dnesne "civilizacne " neduhy, nervozita, podrazdenost, na sukromie ziadny cas, tlaky "pracovne" z kazdej strany. A relaxovat, to uz vobec nevie. Krvny tlak ma zvyseny, nelieceny.
Aky mate nazor v jeho pripade na tento pripravok?
Dakujem . Pekny den.

PharmDr. Andrej Belaj • 4. Nov, 2009 o 17:03

Dobry den, pripravok by mu mal pomoct s upokojenim, ale podla toho co pisete by mal skor mierne zmiernit pracovne tempo a hlavne a pouvažovat nad zmenou životneho štýlu, lebo sa mu to v neskoršom veku môže vypomstiť. Ku práci patrí i relax, najlepšie formou nejakej športovej aktivity. Pokial už má v tomto veku problémy s tlakom rozhodne by mal navštíviť kardiológa, ktorý mu pravdepodobne odporučí nejaké antihypertenzíva a zopakuje to čo som Vám napísal.

[71] Editor • 4. Nov, 2009 o 17:07

Dobrý deň,
moja mama trpí v poslednom roku na časté krče do nôh. Čo je ich príčinou a ako sa dá tento stav zlepšiť ?

Mgr.Černý • 4. Nov, 2009 o 17:09

Najčastejšou príčinou je nedostatok minerálov, hlavne magnezia. Skuste suplementaciu magneziom - kupite v kazdej lekarni. Pokial nepomôže, treba hladat pricinu inde cez Vašeho lekara.

[72] Jaromír Jůlek • 4. Nov, 2009 o 21:04

Dobrý den, má 16-ti měsiční dcera se polila horkým čajem a má na bříšku popáleniny druhého stupně (2A). Chtěl jsem se zeptat, která mast je vhodná a účinná na zahojení kůže. Velmi děkuji za odpověď.

PharmDr. Danko • 5. Nov, 2009 o 11:15

Na urychlenie hojenia odporucam na zaciatok nejaky pripravok s panthenolom. Ak sa rana zahoji a ostane jazva, skuste pripravok Contratubex alebo Dermatix - tieto sa uzivaju dlhodobejsie.

[73] ivana kochmanova • 5. Nov, 2009 o 10:33

Chcem sa spýtať,aká zubná kefka a zubná pasta je najvhodnejšia pre 9 ročné dieťa?

PharmDr. Danko • 14. Nov, 2009 o 20:42

Skuste detske zubne kefky Curaprox a akukolvek detsku zubnu pastu, kazde dieta preferuje inu.

[74] mária savkova • 5. Nov, 2009 o 10:34

Od koľkých rokov by si mohlo vedieť dieťa umývať zuby samo?

MUDr. Pavol Andel • 14. Nov, 2009 o 20:46

Už pri prihlásení prvých zúbkov je dobré dieťaťku zaobstarať vlastnú malú kefku. Výhodou je, že keď sú prerezané len predné zúbky, dajú sa veľmi ľahko a šetrne čistiť. Vhodné je, ak rodičia umývajú deťom zúbky zhruba do troch rokov, potom sa už deťom zlepšuje motorika a zúbky si môžu umývať samé, avšak vždy za pomoci rodičov, ktorí dočistia, čo treba. Do šiestich rokov by to už mali úplne zvládnuť sami a rodičia potom už len dohliadajú na čistenie a kontrolujú prípadné zmeny na zúbkoch.

[75] michal • 5. Nov, 2009 o 10:55

Ked zacinam citit bolesti v hrdle a zacinam kaslat, mozem si dat na uvod jednu davku 600mg rano a jednu vecer pre urychlenie nastupu ucinku. dakujem

Mgr.Černý • 5. Nov, 2009 o 12:42

Pokial nie je kašel silný, dodrzujte odporúčané dávkovanie. Pokial nebudete do 3 dni citit zlepšovanie stavu, lekar Vám može dávkovanie zvýšiť.

[76] Dana Daňková • 5. Nov, 2009 o 19:58

Môže sa Sedalia použiť aj na upokojenie francúzkeho buldočka, ktorý nechce v noci spávať, budí nás,i keď je dostatočne unavený dlhými prechádzkami? Podotýkam, že bývame v paneláku a jeho vek je 1rok. Ďakujem za odpoveď

MUDr. Jana Mrázová • 14. Nov, 2009 o 20:00

Vášho buldočka nepoznám, preto mi je ťažko určiť príčinu nespavosti. Keďže ide o mladého psíka, predpokladám, že príčina môže byť veľmi podobná ako u detí a to sú strachy. Ide hlavne o strach z tmy, preto je SEDALIA vhodným liekom na tento typ nespavosti. Myslím, že buldočkovi postačí ½ odmerky na noc.

[77] Zlatica Machajová • 9. Nov, 2009 o 12:29

Je možné užívať Wobenzym i po ukončení chemoterapie lymfatického systému /non -hodking/, zlepší sa tým odolnosť cievneho systému? resp. aký účinok má na lymfatický systém?
Ďakujem

MUDr. Marta Honzíková • 26. Nov, 2009 o 09:39

Záleží velice na tom, jaký typ chemoterapie jste podstoupil. O tom, zda je pro vás enzymoterapie vhodná, by měl v každém případě rozhodnout váš ošetřující lékař (hematolog/ onkolog).

[78] ivana savkova • 9. Nov, 2009 o 12:30

Može sa škrabka na jazyk používať aj u detí?Ďakujem.

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:28

Môže, ale nie je to štandardne nutné - je skôr vhodným doplnkom pri ochorení horných dýchacích ciest, resp. odporúčaným doplnkom ústnej starostivosti u fajčiarov a ľudí so zlým dychom.

[79] ivana kochmanova • 9. Nov, 2009 o 12:32

Ako správne vyčistiť zuby,pri nosení fixného strojčeka?

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:28

Dobrý deň, odpovede na otázku - výrobky, ale aj ďalšie informácie nájdete http://www.zdravedasna.sk/zubne-strojceky

[80] marek kochman • 9. Nov, 2009 o 12:34

V čom je originálna SINGLE kefka?A je táto kefka vhodná aj pre deti,alebo len pre dospelých?

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:27

Single kefka je výborným pomocníkom aj pre deti, je to najlepšie na čo môžete deti odmalička naučiť. Dá sa používať napríklad pri sledovaní TV. Viac informácií aj instruktazne video nájdete na webstranke www.zdravedasna.sk

[81] michal savka • 9. Nov, 2009 o 12:36

Ako často sa može používať paradontálny gél Curasept,

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:27

Odporúča sa lokálne nanášať malé množstvo gélu na zapálený úsek, resp. miesto dvakrát denne - po mechanickom odstránení povlaku zubnou kefkou. Počas liečby je odporúčané používať zubnú pastu bez SLS (napr. Enzycal alebo pre zvýšenie účinku gélu zubnú pastu Curasept ADS 705, ak nie je, tak zubnú pastu radšej úplne vyradiť - inak sa gél má nanášať až cca 60 minút po umytí zubov s klasickou zubnou pastou. (SLS znižuje účinnosť chlórhexidínu - účinnej látky - toto nie je bežne komunikované pri iných chlórhexidínových výrobkoch.)

[82] maria savkova • 9. Nov, 2009 o 12:38

Čím sa odlišuje nová zubná kefka CURAPROX ATA od ostatných kefiek curaprox?

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:25

Dobrý deň - CURAPROX ATA je kefka mimoriadne vhodná na naučenie sa správnemu tlaku - jej tvar totiž zvádza na držanie kefky v prstoch - nie v dlani. Vďaka malej hlavičke je vhodná aj pre deti a pre dospelých s úzkou čeľusťou.

[83] Katarína • 9. Nov, 2009 o 22:08

Dobrý deň. Može sa 5 ročnému dieťaťu, ktoré užíva Zodac sirup 10 kvapiek ráno a večer, dať vo veľmi výnimočnom prípade (sirup dojde a sme odcestovaní, takže nemá kto predpísať nový) namiesto tých 10 kvapiek jednu polovicu tabletky Zodac-u ráno aj večer? Účinnej látky by tam malo byť podľa príbalovej informácie rovnaké množstvo. Ďakujem.

[84] Maria • 9. Nov, 2009 o 22:20

Je správne snažiť sa čistiť mliečne zúbky detí aj medzizubnou kefkou?

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:25

Dobrý deň, odpovede na otázku - výrobky, ale aj ďalšie informácie nájdete na http://www.zdravedasna.sk/clanky/nepodcenujte-mliecne-zubky

[85] františek adamčík • 10. Nov, 2009 o 18:43

chcel by som sa poradiť aký druh kefky použiť na čistenie zubov so strojčekom?

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:24

Dobrý deň, odpovede na otázku - výrobky, ale aj ďalšie informácie nájdete na http://www.zdravedasna.sk/zubne-strojceky

[86] stanislav hanus • 10. Nov, 2009 o 18:44

kedy začať s čistením zúbkov u malých detí?

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:23

Dobrý deň, odpovede na otázku - výrobky, ale aj ďalšie informácie nájdete na www.zdravedasna.sk

[87] Gabriela • 12. Nov, 2009 o 11:46

Dobry den, cistim si uz dlhsi cas (vyse roku) zuby zubnou kefkou Curaprox Ultra soft 5460, ale stale mam pocit, ze mi pri dasnach zostava povlak. Zubarka mi odporucila prejst radsej na trochu tvrdsiu kefku, ale pritom som citala, ze tvrdsie kefky su iba na prechod od inych tvrdych kefiek prave ku Curaprox 5460. Mam teda zmenit kefku, pripadne ich striedat? Dakujem.

MUDr. Pavol Andel • 14. Nov, 2009 o 16:59

Bezné kefky, ktoré su dostupné na trhu maju cca 500 stetiniek. Curaprox 1560(nasa najtvdsia kefka) ma 1560 stetin. Cislo na kefke urcuje pocet stetiniek. Cim je kefka hustejsia, tym je jemnejsia a setrnejsia voci dasnam a zubnej sklovine. Takisto je ovela efektivnejsia v odstranovani zubného plaku. Ako priklad Vam uvediem uplne bezny pripad z kuchynského prostredia. Predstavte si, ze zubny povlak je ako rozsypana muka na dlazke. Ked si vezmete riedku metlu, jednak budete musiet zametat dlhsie, pretoze jednym tahom nezametiete vsetko naraz a jednak casto opakujucim sa zametanim takouto(riedkou a tvrdou) metlou by ste casom vydrali v dlazke ryhy. Presne taky isty efekt maju tvrdé a riedke zubné kefky na nasu zubnu sklovinu a dasnové(m\\\\"akké) tkanivo. Nasa najmaksia zubna kefka ma 5460 stetin a po spominanom vysvetleni vyplyva, ze je pre cistenie zubov najlesia. Pokial ale niekto pouzival pred kefkou Curaprox tvrdu kefku, je potrebné zacat s 1560 stetinovou kefkou, postupne po troch mesiacoch prejst na 3960 az nakoniec k 5460, pretoze priamy prechod z tvrdej kefky môze mat za nasledok rychle opotrebovanie CURAPROX kefky a to kvôli tomu, ze ste boli navyknuty na tvrdu kefku a druhym dôsledkom môze byt pocit zle vycistenych zubov. Zubny plak je vsak makky, na jeho odstranenie nepotrebujeme tlak, potrebujeme hustu a jemnu zubnu kefku.

[88] Ján Halanda • 13. Nov, 2009 o 13:02

Dobrý deň,
chcel by som vedieť,či sú účinnejšie Laktobacily 5 alebo Lactoseven.Ďakujem.
Ján Halanda

PharmDr.Sintajova • 16. Nov, 2009 o 07:06

Produkty su rovnako ucinne, Lactolady je vhodnejsi pre zeny pre brusnicovy extrakt.

[89] martina mazikova • 19. Nov, 2009 o 12:21

chcela by som sa spytat,ked ja som alergicka ,mam sennu nadchu,je potrebne preventivne podavat dietatu ,ktore uz nie je kojene ,hypoalergenne mliecko??? dakujem

[90] marcel Mazik • 19. Nov, 2009 o 12:23

mozem vymenit sirup na kasel Mucosolvan Junior po tyzdni podavanie za Solmucol? dakujem za odpoved

PharmDr. Mastikova • 26. Nov, 2009 o 08:18

Pokial po tyzdni kasel neustupil, radsej navstivte lekara. V zasade vsak mozete. Treba uzivat dostatok tekutin

[91] Alžbeta Kelbelova • 19. Nov, 2009 o 13:53

Dobrý den,
rada by som sa informovala aké výrobky na ústnu hygienu sú najlepšie v prípade paradentózy.
Ďakujem

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:12

Dobrý deň, odpovede na otázku - výrobky, ale aj ďalšie informácie nájdete na http://www.zdravedasna.sk/clanky/zdrave-dasna-nekrvacaju

[92] Bea • 20. Nov, 2009 o 15:28

Dobry den,
chcela by som sa informovat, ako dlho mozno uzivat homeopaticky sirup Stodal. Vdaka.

[93] Ingrid Homzová • 22. Nov, 2009 o 16:28

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať na zalievanie zubov. Zabráni zalievanie zubov deťom a dospelím kazivosťi zubom? Má to nejakú ochranu? Ďakujem

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:11

Pečatenie zubov je preventívne ošetrenie zubov proti kazom, ktoré sa robí len u detí. V podstate ide zaliatie povrchových nerovností do takmer rovnej, hladkej plochy, ktorá sa jednoduchšie čistí. U detí s výbornou hygienou sa pečatenie zv]äčša nerobí, nie je dôvod. Problémom pečatenia je, že pred samotným zaliatím žuvacej plosky sa musí táto ploška vyšetriť a vyčistiť . Ak sa prehliadne čo i len malý kaz, prípadne sa zaleje spolu s ryhami aj väčšie množstvo baktérii, vytvoríme pod pečaťou ideálne prostredie pre ďalší rast kazu, ktorý pod pečaťou zväčša nie je vidno, pokiaľ nie je pomerne veľký. Zapečatenie totiž bráni ďalšiemu vyšetreniu fisúr. Takže, ak lekár neurobí pečatenie naozaj dôkladne, može byť tento výkon skôr na škodu. Ak sa ale dodržia všetky zásady pečatenia, je to metóda, ktorá skutočne uľahčí (ale nenahradí!) čistenie žuvacích plôch stoličiek.

[94] Alica Rácová • 22. Nov, 2009 o 16:35

Pekný deň. Prosím Vás je nejaký prostriedok na bielenie zubov, ktorý má dlhotrvajúci účinok? A kde to robia? Ďakujem

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:10

Alica, žiadne bielenie nie je úplne bezpečné a nemá trvalý účinok :( Lekár by však pacienta mal vedieť poučiť a informovať o všetkých možných rizikách a následkoch, nielen o bieliacom výsledku :) Každý pacient pred bielením by mal byť bez kazu s perfektnou hygienou.

[95] Elena Bitnerová • 24. Nov, 2009 o 18:54

Pekný večer. Čítala som Váš leták a mala by som záujem o informáciu aby mi nevypadávala zubná protéza. Aj si to lepím fixačným krémom ale nejako mi to nedrží, viete mi nejako pomoc? Ďakujem.

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:09

Dobrý deň, pani Elena, viac informácií k starostlivosti o zubné protézy nájdete na stránke www.zdravedasna.sk vľavo v článkoch O protézach.

[96] Marta • 24. Nov, 2009 o 18:59

Chcela by som sa spýtať na nastrelovanie zubov. Dá sa to v každom veku života? Dá sa okrem celého chrupu robiť samostatne jeden, dva zuby? Sú nejaké testy na to či to vobec telo prijíme? Kde sa to vykonáva a prípadne aj nejaký dostupný cenník.Za odpoveď ďakujem.

MUDr. Pavol Andel • 26. Nov, 2009 o 08:08

Dobrý deň, Marta, predpokladám, že máte na mysli implantovanie. Odporúčam Vám prečítať si náš nový leták o implantátoch, ktorý nájdete na tejto stránke v sekcii ústna hygiena

[97] Henrieta Juríková • 25. Nov, 2009 o 17:41

Dobrý večer, dňa 12.10.2009 som tu pridala otázku ohľadne mojich problémov. Ale stále ste mi neodpovedali, všetky otázky sú odpovedané, prečo nie tá moja. Ďakujem

PharmDr. Belaj • 26. Nov, 2009 o 08:06

Dobry den, vasa otazka bola preposlana odbornikom na enzymoterapiu do Prahy. Akonahle dostaneme odpoved, najdete ju na stranke. s pozdravom

[98] Richard • 26. Nov, 2009 o 15:30

Dobrý deň. Dcéra si zo škôlky priniesla ovčie kiahne. Natierame jej na to Tanno Hermal. Pani doktorka nám predpísala hypermangán na kúpanie, ale v lekárni nám pani lekárnička povedala, že by sa ani nemala kúpať, skôr len potierať. Takže teraz neviem, či ten hypermangán má liečiť, alebo sa má naozaj okúpať iba keď je to už nutné kvôli spoteniu sa. Tiež sa chcem opýtať, či by ste nám odporučili kúpiť aj nejaký vitamín (možno nejaké B-čko?). Ďakujem za odpoveď.

[99] Editor • 26. Nov, 2009 o 21:22

Dobry den,
som mamickou 3-mesacneho chlapceka, ktoreho budu o dva tyzdne ockovat. Pocula som o homeopatickych capikoch Viburcol. Chcem sa opytat, ci mu mozem tieto capiky podavat pred ockovanim ako prevenciu pripadnych reakcii (mam na mysli hlavne teplotu, neklud, nespavost, pripadne ine reakcie po ockovani). Ak ano, mozete mi prosim vas poradit, ako davkovat capiky? Dakujem.
PS.Uz som uzivala vase pripravky a naozaj fungovali. Aj preto som sa opat rozhodla pre homeopatiu.
S pozdravov Denisa Droppanova

Dr.Kallova • 26. Nov, 2009 o 21:24

Vazena pani Droppanova, odporucame Vam aplikovat Viburcol capiky u Vasho dietatka pred ockovanim 1 capik a na noc 1 capik. Totiz dojciatkam do pol roka sa odporuca davkovanie 2x 1 capik. Nad pol roka mozete dat dietatku 3x 1 capik. Viburcol capiky su vhodne nielen v pripade ockovania, ale aj pri beznom infekte s mierne zvysenou teplotou, ked ma dietatko kaslik, sopliky. Tiez pri bolestiach bruska , prerezavani zubkov a vsade tam kde je dietatko nepokojne a placlive. Liek je na prirodnej baze, ma jednoduchu aplikaciu do zadocku. Budeme sa tesit, ked Vasmu dietku Viburcol pomoze.

[100] Erika Belasova • 28. Nov, 2009 o 17:26

Dobry den. Mam otazku ohladom tohto implantatu. U mna sa momentalne jedna o skor kozmeticku zalezitost. Moj predny zub je uz bez nervu, ale je tmavsi ako ostatne a nevyzera to dobre. Uvazujem teda o zbruseni zubu a nasadeni korunky. Alebo by ste odporucili skor tento zub vytrhnut a zaviest implantat? Obavam sa toho, ze ak si dam zub len zbrusit, ako dlho vydrzi aj s korunkou. Dakujem za odpoved. Erika

MUDr. Andel • 6. Jan, 2010 o 10:58

Erika, ak nie je v zube alebo pri jeho koreni prítomný zápal a jedná sa skutočne len o estetikú záležitosť, tak sa to dá riešiť aj oveľa jednoduchšie a ekonomicky menej náročne ako implantát. Možnosti sú v podstate tri, ako tvoj estetický problém so zubom vyriešiť. Buď si dáš zub vnútorne vybieliť, čo sa robí vybrúsením dierky do zuba a vložením bieliaceho prípravku, ktorý sa tam nechá, kým zub nedosiahne požadovaný odtieň. Druhá možnosť je zhotoviť tebou spomínanú korunku na zub, pričom sa bude musieť obrúsiť. Alebo namiesto korunky je možnosť zhotoviť len tzv. fazetu na zub, ktorá sa prilepí na tmavý, mŕtvy mierne obrúsený zub z prednej strany ako umelý necht na prst. Vždy je dobré voliť najskôr menej komplikované riešenia, ktoré dokážu pacienta plne esteticky uspokojiť, ako si hneď nechať zaviesť implantát, ktorý je konečným riešením. Inak povedané, ak by ťa jedno zo spomínaných riešení neuspokojilo, ešte stále je možnosť si nechať zhotoviť implantát. Ak by ťa tie jednoduchšie riešenia neuspokojovali, tak pri prechode na zložitejšie riešenie by ti mala ambulancia náklady za zhotovenú prácu pokryť.