Prevencia HPV

Rakovina krčka maternice sa môže týkať aj Vás...

Je veľa vecí, na ktoré by ste mali myslieť, ak dbáte o svoje zdravie. Riziko infekcie HPV by malo byť jednou z nich.

HPV je skratka pre ľudský papilomavírus. Existuje niekoľko typov HPV, ktoré u žien spôsobujú väčšinu prípadov ochorení pohlavných orgánov súvisiacich s HPV. Väčšina ľudí si s vírusom HPV poradí sama – za pomoci telu vlastných obranných mechanizmov. U časti nakazených sa však môžu vyvinúť určité druhy rakoviny či iných ochorení.
HPV môže postihnúť kohokoľvek, kto je sexuálne aktívny – ženy aj mužov. Ľahko sa prenáša. Infekcia HPV vírusom obvykle nemá žiadne príznaky, takže môžete mať vírus a nemusíte o tom vedieť. A pretože muži sa
bežne netestujú na prítomnosť HPV, je ťažké odhadnúť riziko, či Vás partner nakazí alebo nie.

Vakcinácia je určená na prevenciu vzniku, ale nie je určená na liečbu už existujúcej rakoviny krčka maternice, predrakovinových zmien alebo genitálnych bradavíc. Niektoré typy HPV môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice, vagíny a vulvy. Keď sa žena nakazí určitými typmi HPV a jej telo sa infekcie nedokáže zbaviť, môžu u nej vzniknúť abnormálne bunky. Z nich sa môže vyvinúť predrakovinové štádium až rakovina, pokiaľ sa ich nepodarí zistiť vo včasnom štádiu. Iné typy HPV môžu spôsobiť genitálne bradavice. Hoci nie sú životu nebezpečné, výrazne zhoršujú kvalitu života, vrátane toho intímneho.

Dnes máte možnosť chrániť seba aj svoje deti pred závažnými ochoreniami, ako sú rakovina krčka maternice, predrakovinové zmeny vulvy a vagíny či genitálne bradavice. Urobte pre svoje zdravie všetko, čo môžete. Porozprávajte sa so svojím lekárom o súčasných možnostiach prevencie HPV.

Máte otázky? Opýtajte sa odborníkov.

Služba momentálne nie je dostupná.

Vaše otázky

Otázku zadal/a: peter • dňa: 19. Mar, 2015 o 14:32

Zdravim, pred rokom mi diagnostikovali gen.bradavice. liecil som sa Aldarou. Vsetky bradavice mi zmizli. Ked budem mat teraz poh. styk, mozem nakazit svoju partnerku, nakolko uz nemam ziadne bradavice. Za odpoved dakujem