Liečba alergickej rinitídy

Brožúra Štyri ročné obdobia je plná užitočných informácií o astme a alergickej rinitíde a obsahuje užitočné typy na minimalizáciu vášho vystavenia sa alergénom a denník príznakov, ktorý vám umožní zaznamenávať si a monitorovať vaše symptómy.

Ak trpíte na alergickú astmu je veľmi pravdepodobné, že vás sužuje aj alergická nádcha. Výskum ukázal, že peľová alergická rinitída (odborný výraz pre sennú nádchu) a astma sú úzko prepojené a u niektorých ľudí môže alergická rinitída zhoršovať príznaky bronchiálnej astmy. Ľudia trpiaci astmou majú mimoriadne často alergickú rinitídu – v niektorých štúdiách sa zistilo, že ju má viac ako polovica astmatických pacientov.
Obe ochorenia môžu veľmi negatívne ovplyvniť váš každodenný život. V priebehu ochorenia sa neraz stáva, že príznaky, ktoré sa spočiatku vyskytovali len v typickom peľovom období sa začnú objavovať aj mimo neho, resp. že sa spektrum príznakov rozširuje. Príčiny sú rôzne – od skrížených reakcií medzi alergénmi až po nárast spektra vašich spúšťačov. Preto je dôležité, aby liečba vášho ochorenia bola od začiatku správna a dostatočne intenzívna, čo si vyžaduje informovať vášho lekára o rozsahu vašich ťažkostí.
To si vyžaduje aby ste aj vy lepšie spoznali vaše ochorenie a jeho príznaky, k čomu má slúžiť aj predkladaná brožúra. Nájdete v nej najdôležitejšie údaje o hlavných alergénoch/spúšťačoch vyskytujúcich sa počas jednotlivých ročných období. Veríme, že v publikácie nájdete odpoveď na mnohé vaše otázky a praktické rady, ako čo najviac minimalizovať váš kontakt so spúšťačom. Okrem zabráneniu kontaktov so spúšťačom je v liečbe oboch ochorení veľmi dôležitá pravidelná terapia. Okrem alergénovej vakcinácie (injekcie či kvapky), sa používajú lieky blokujúce účinok rôznych zápalových látok (antihistaminiká, antileukotriény), ale aj kortikosteroidy či bronchodilatanciá (vysvetlenie pozri nižšie). Účinnosť liečby často závisí od jej správneho načasovania, pričom ideálne má predchádzať vrcholu sezóny.
Aj to je jeden z dôvodov, prečo v brožúrke nájdete Denník príznakov. Ich význam oceníte vy i váš lekár, najmä po čase ich pravidelného vypĺňania. Budete sa môcť vracať k záznamom z predchádzajúcich sezón a zisťovať, ktoré opatrenia či liečba boli najefektívnejšie pri zmierňovaní symptómov.
Nie je možné, aby takáto útla publikácia odpovedala na mnohé otázky tak komplexných ochorení, akými astma a alergická nádcha je. Stále zostáva na prvom mieste váš dialóg s ošetrujúcim lekárom. Veríme, že vaše vedomosti, ktoré pri preštudovaní publikácie získate, vám umožnia lepšie porozumieť lekárovi a jasnejšie formulovať vaše očakávania a požiadavky pri návšteve ambulancie. Chceli by sme tak prispieť k zlepšeniu a k zefektívneniu komunikácie medzi lekárom a pacientom a k upevneniu dôvery medzi vami.

Máte otázky? Opýtajte sa odborníkov.

Služba momentálne nie je dostupná.

Vaše otázky