Rezistencia na antibiotiká

Ako sa šíri rezistencia na antibiotiká a čo môžete urobiť vy, aby ste jej predchádzali?Ako sa šíri rezistencia na antibiotiká?

1. Antibiotiká sa podávajú pacientom, čo u nich môže viesť k vytvoreniu baktérie odolnej na lieky. Pacienti navštevujú nemocnice alebo kliniky. Odolná baktéria voči antibiotikám sa šíri medzi ostatných pacientov kvôli slabej hygiene a špinavým zariadeniam. Baktéria odolná voči antibiotikám sa šíri medzi ľudí.
2. Antibiotiká sa podávajú zvieratám určeným na výrobu potravín a poľnohospodárskych plodín. Zvieratám sa v črevách vytvoria baktérie odolné voči liekom. Baktéria odolná na lieky sa dostáva k ľuďom cez potravu prostredie (voda, pôda, vzduch) alebo cez priamy kontakt človeka so zvieraťom. Baktéria odolná voči antibiotikám sa šíri medzi ľudí.

Rezistencia na antibiotiká vzniká, keď baktéria zmutuje a prestane reagovať na antibiotiká, ktoré mali liečiť príčinu infekcie.

Čo môžete urobiť vy?

1. Užívajte antibiotiká iba v prípade, keď vám ich predpíše lekár.
2. Vždy doužívajte celú predpísanú dávku, a to aj v prípade, že sa cítite lepšie.
3. Nikdy neužívajte zvyšné nespotrebované antibiotiká.
4. Nikdy sa nedeľte o antibiotiká s ostatnými ľuďmi.
5. Predchádzajte infekciám: pravidelným umývaním rúk, vyhýbaním sa kontaktu s chorými ľuďmi a dodržiavaním očkovacích termínov.

Máte otázky? Opýtajte sa odborníkov.

Služba momentálne nie je dostupná.

Vaše otázky